Spawarki MIG/MAG

Spawarki MIG/MAG

Spawarki MIG/MAG – niezawodne półautomaty spawalnicze

Spawarki MIG/MAG (migomaty) to urządzenia elektryczne, służące do szybkiego, skutecznego i schludnego łączenia ze sobą metali. W procesie spawania metodą MIG/MAG łatwo uzyskasz trwałą spoinę o dobrych właściwościach – tak podczas napraw domowych, jak i w profesjonalnych zakładach w różnych branżach.

Proponujemy kilkadziesiąt spawarek MIG/MAG operujących elektrodą topliwą, o różnych parametrach i możliwościach, dzięki którym zrealizujesz nawet najbardziej wymagające plany dotyczące spawania.
Lubisz zakupy online? Napisz do nas! Chętnie doradzimy i zrecenzujemy oglądane produkty, a atrakcyjne ceny oferujemy już teraz!

Spawarka MIG/MAG – prosty proces spawania metodą MIG lub MAG

Przejdźmy do procesu spawania elektrodą topliwą z wykorzystaniem gazu osłonowego – jak to wygląda w praktyce? Zaczynasz od dobrania odpowiednich parametrów spawania (szczególnie istotne będą tu napięcie i prąd spawania), które umożliwiają pracę z danym materiałem w wybranej pozycji. Koniecznie wyposaż podajnik drutu w drut o odpowiedniej średnicy i wykonany z materiału o jakości porównywalnej (lub lepszej) ze spawanym materiałem; ustawiasz też jego prędkość podawania. Jeśli spawasz w osłonie gazów (a nie np. drutem samoosłonowym), dobierz odpowiednie natężenie przepływu gazu. Pamiętaj także, by zacisnąć przewód masowy na obrabianym przedmiocie.

Następnie należy zajarzyć łuk elektryczny przy użyciu elektrody (przez dotknięcie materiału). Łuk elektryczny wydziela ciepło, które topi materiał oraz drut – wytwarza się tzw. jeziorko spawalnicze. Kiedy przesuwasz się wzdłuż wyznaczonej linii, a wraz z Tobą łuk elektryczny, jeziorko chłodzi się i zastyga, tworząc spoinę. Korzystanie z gazu osłonowego jest konieczne – w celach ochronnych.

Spawarki MIG/MAG – nie tylko do spawania stali węglowych

Popularne migomaty, czyli spawarki MIG/MAG, znane są ze swojej uniwersalności – można nimi zespawać większość popularnych materiałów metalowych. Przykładowo, metodą MIG połączysz ze sobą elementy wykonane z metali nieżelaznych (lub stopów metali), takich jak choćby miedź, czy nikiel. Wykorzystasz je również do spawania aluminium.

Tymczasem spawarka z metodą MAG będzie idealna, gdy tylko pojawi się konieczność spawania stali stopowych (tak wysokostopowych, jak i niskostopowych, czy niestopowych) oraz stali nierdzewnej. Spawarka MIG/MAG to połączenie obu światów, dzięki któremu będziesz mógł połączyć ze sobą niemal wszystkie użyteczne konstrukcyjnie metale.

Komu polecane są spawarki MIG/MAG? – oszczędności w procesie spawania

Spawarki MIG/MAG dostępne są w ogromnej rozpiętości cenowej – najniższa cena to zaledwie kilkaset złotych, podczas gdy najwyższa przebija dwadzieścia tysięcy. Dla kogo dedykowane są te urządzenia? Ze względu na swoją wydajność migomaty powszechnie wykorzystywane są w przemyśle, np. w branży ciężkiej, przy zbiornikach ciśnieniowych, czy maszynach. Spawanie profesjonalne wykonywane w stoczniach, czy warsztatach samochodowych (tam także spawanie blach cienkich) również bardzo często odbywa się z zastosowaniem spawarki MIG/MAG.

Nie oznacza to jednak, że migomat to spawarka jedynie profesjonalnych spawaczy – majsterkowicze i rzemieślnicy mogą z powodzeniem spawać migomatem. Spawarkę wykorzystasz tak podczas remontów, jak i do stworzenia wielu użytecznych konstrukcji ogrodowych, a do obsługi wielu urządzeń wystarczy Ci dostęp do sieci jednofazowej 230 V.

Metal Inert Gas, czy Metal Active Gas – przyjazny dwutlenek węgla?

MIG i MAG to bardzo konkretne skróty od angielskich słów: Metal Inert Gas oraz Metal Active Gas. W pierwszym przypadku (MIG) gazem osłonowym jest gaz obojętny, taki jak argon lub hel, które nie reagują ze spawanym metalem. Z kolei w przypadku drugim (MAG) wykorzystywany jest gaz aktywny – mowa o czystym dwutlenku węgla, lub mieszance (dodawany jest najczęściej argon) – który reaguje z jeziorkiem, wpływając na jakość spoiny.

Obecność gazu osłonowego zapobiega utlenianiu formującej się spoiny i przeciwdziała jej porowatości.

Spawarki inwertorowe, czy transformatorowe? – sprzęt profesjonalnych spawaczy

W naszej ofercie znajdziesz zarówno spawarki MIG/MAG wykonane w technologii transformatorowej, jak i inwertorowej. Transformatorowe spawarki należą do powoli zanikającej grupy urządzeń, a przyczynia się do tego ich wielkość i masa, a także bardzo ograniczona wydajność. Mimo to posiadają także zalety: ze względu na swoją prostą konstrukcję są odporne na uszkodzenia mechaniczne i mimo że na ogół spoina generowana za ich pomocą jest niższej jakości, dla wielu zastosowań jest wystarczająca. Oczywiście niebagatelnym argumentem jest również zdecydowanie niższa cena.

Spawarki inwertorowe natomiast są ich przeciwieństwem: stosunkowo niewielkie i lekkie, wydajne energetycznie i posiadające lepszą kontrolę łuku. Ich cena waha się od bardzo wysokiej aż po poziom porównywalny ze spawarkami transformatorowymi.

Spawarki MIG/MAG – migomaty i ich zalety

Spawarki MIG/MAG mogą poszczycić się szczególnie dużą rzeszą zwolenników – około 65% maszyn przemysłowych do spawania to migomaty. Skąd się bierze ich popularność? Oto kilka ich zalet:

  • są wszechstronne – możesz je wykorzystać do spawania tak stali nierdzewnych i stali stopowych, jak i metali nieżelaznych, jak np. aluminium;

  • jakość – spoiny uzyskiwane przy ich użyciu są wytrzymałe i estetyczne, wydajność ich generowania wysoka, a do tego spawanie może odbywać się w dowolnej pozycji;

  • są proste w obsłudze – umożliwią podejście do procesu spawania już początkującemu, a na zaawansowanych czekają użyteczne dodatkowe funkcje;

  • automatyzacja – stosunkowo łatwo je zrobotyzować, dzięki czemu prace postępują szybciej i wydajniej.

Nie lekceważ parametrów spawania – co cechuje Twój półautomat spawalniczy?

Spawarki MIG/MAG wspaniale nadają się do łączenia metali i ich stopów, jednak nie każde urządzenie będziesz mógł zastosować w każdym wypadku. Przejrzyj raz jeszcze obserwowane produkty pod kątem najbardziej istotnych dla Ciebie cech – niektóre opisaliśmy poniżej.

Prąd spawania, czyli amperaż – kluczowy podczas spawania grubszych metali

Na początek wyjaśnienie: natężenie prądu podawanego podczas spawania i napięcie zasilania nie mają ze sobą zbyt dużo wspólnego. To drugie odnosi się do napięcia w sieci, do której podłączasz migomat. Prąd spawania natomiast (inaczej: amperaż) mówi o tym jak wysoką temperaturę możesz uzyskać, czyli efektywnie – na spawanie jak grubych elementów pozwoli dane urządzenie. Praktyczna reguła mówi, że na każdy milimetr grubości spawanego materiału potrzebne będzie około 50 A, a przy większych grubościach nieco mniej. Jeśli więc chcesz spawać półcentymetrowe żelazo, 250 A powinno wystarczyć.

Cykl pracy – od niego zależy komfort procesu spawania

Ważnym parametrem, często różnicującym spawarki transformatorowe i inwertorowe, jest ich cykl pracy (wyrażony w %). Jak go najprościej zrozumieć? Mówi on o tym jaką część czasu rzeczywiście będziesz mógł przeznaczyć na proces spawania. Jeśli cykl pracy wynosi 10%, w ciągu każdych 10 minut pracy jedynie przez jedną minutę migomat pozwoli na spawanie, a pozostałe dziewięć będzie się chłodził. Jeśli zależy Ci na płynnej pracy, celuj w 60% (6 minut z każdych dziesięciu).

Cykl pracy odnosi się do spawania z maksymalnym prądem spawania – jeśli wybierzesz niższy (lub silniejszą maszynę), możesz zbliżyć się do stuprocentowego wykorzystania czasu.

Metoda spawania – spawarki MIG/MAG potrafią więcej

Jeśli trudną jest dla Ciebie decyzja, czy zakupić migomat, czy może raczej spawarkę MMA (a zatem wykorzystującą elektrodę otuloną), czy też TIG (z wolframową elektrodą nietopliwą), mamy dobre wieści. Przejrzyj raz jeszcze ostatnio oglądane produkty – prawdopodobnie okaże się, że potrafią spawać zarówno w MIG/MAG, jak i innych metodach. Oczywiście wystąpią pewne różnice, jak np. związane z maksymalnym prądem spawania, czy cyklem pracy – zasadniczo jednak migomat nieraz oferuje pełną kontrolę nad tym w jaki sposób będziesz spawał.

Prędkość podawania drutu – dostosuj do indywidualnych potrzeb

Od prędkości podawania drutu również zależy jakość wytworzonej spoiny. Jeśli będzie zbyt wysoka, spawarka nie będzie w stanie odpowiednio szybko go topić – drut zacznie zatem przeszkadzać i może wypychać podajnik ku górze. Z kolei jeśli prędkość będzie za niska, drut może topić się zanim znajdzie się na miejscu – pojawią się zatem krople metalu spadające obok jeziorka spawalniczego.

Do spawania ręcznego nie potrzebujesz zbyt dużej prędkości podawania, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym. Kilkanaście metrów na minutę może się natomiast okazać przydatne w przypadku automatyzacji spawarki.

Zaawansowane funkcje spawarek MIG/MAG, które docenią doświadczeni spawacze

Spawarki MIG/MAG, które stosuje się do bardziej wymagających zadań, najczęściej są nie tylko mocniejsze i wydajniejsze, ale również wyposażone w dodatkowe funkcje. Jakie na przykład?

  • regulacja indukcyjności – dzięki której możesz zoptymalizować łuk, biorąc pod uwagę wykorzystywaną metodę spawania, grubość elementu oraz warunki;

  • podwójny puls – szczególnie jest przydatny podczas spawania aluminium, a polega na przeplataniu prądu o standardowym i zwiększonym natężeniu, co wpływa pozytywnie na jakość spoiny;

  • Arc Force – dodatkowa regulacja łuku spawalniczego, by zoptymalizować warunki spawania i zapobiec np. przyklejaniu elektrody;

  • Hot Start – czyli łatwiejsze zajarzanie łuku przez chwilowy wzrost prądu spawania w tym momencie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o funkcjach, jakie może posiadać Twój półautomat spawalniczy, sprawdź oferowane przez nas produkty!

Spawarki MIG/MAG Jest 73 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 73 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 73 elementów