Kategorie

Jak spawać blachę ocynkowaną? Rozwiewamy wątpliwości

Prace spawalnicze wykonywane przy elementach ocynkowanych to niemałe wyzwanie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na problemy zdrowotne, które mogą być ich efektem. A to ze względu na wydzielający się tlenek cynku i wiele innych substancji. Jak bezpiecznie spawać blachę ocynkowaną i jaki sprzęt oraz akcesoria stosować? Na przedstawione pytania odpowiemy w tym właśnie tekście.

Spawanie blachy ocynkowanej – największe problemy

Jak spawać blachę ocynkowaną? Na początek warto zwrócić uwagę, jakie problemy może spowodować nieodpowiednie wykonanie prac spawalniczych. Widoczna jest zła jakość uzyskiwanych połączeń. Ma to związek z niską temperaturą topnienia i parowania cynku, które wynoszą odpowiednio ok. 420°C i ponad 900°C. Znacząca różnica temperatur doprowadza do likwidacji powłoki ochronnej wytwarzającego się złącza. To główna przyczyna powstawania uszkodzeń w osiowej części spoiny. Dochodzi również do jej porowatości, co jest efektem odparowania dużej ilości cynku. To jedna z najpowszechniejszych wad spawalniczych. Przede wszystkim mowa jednak o konsekwencjach, które mogą być zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Jak spawać blachę ocynkowaną? Pamiętaj o bezpieczeństwie

Jeśli zastanawiasz się jak spawać blachę ocynkowaną, musisz mieć na uwadze odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Przestrzeganie zasad BHP to sprawa nadrzędna. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Pamiętaj również o ochronie oczu. Najprawdopodobniej nie unikniesz bowiem styczności z trującymi oparami i pyłami, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Uwalniający się podczas spawania dym to mieszanka wielu substancji chemicznych i pierwiastków: żelaza, manganu czy węglanów metali i niemetali i wielu innych.

Efektem ich działania może być utrata przytomności. Jeśli dojdzie do zatrucia, niezwłocznie należy skorzystać z opieki medycznej. Pod żadnym pozorem nie wolno zwalczać negatywnych skutków domowymi sposobami. Szybkie działanie to podstawa.

Jak spawać blachę ocynkowaną? – korzyści z lutospawania metodą MIG/MAG

Jak zatem spawać blachę ocynkowaną? Skutecznym sposobem jest lutospawanie metodą MIG/MAG. Znacząco minimalizuje ryzyko uszkodzenia wierzchniej warstwy cynku. A to właśnie ona zabezpiecza stal przed korozją. Jednak przede wszystkim metoda lutospawania w niezwykle dużym stopniu ogranicza ryzyko wszelkich powikłań zdrowotnych poprzez ewentualne zatrucie.

Elementy stalowe ocynkowane z powodzeniem można łączyć pod osłoną gazu, którym najczęściej jest argon. Natomiast zastosowanie mieszanek gazowych poprawia warunki rozpływania się stopionego spoiwa na materiale. Polepsza się również stabilność łuku elektrycznego, w którym drut spawalniczy ulega stopieniu. Lutospawanie blachy ocynkowanej metodą MIG/MAG pozwala także na uzyskanie złączy wyróżniających się dużą estetyką spoiny. Warto przy tym wykorzystywać druty miedziane, które są oznaczone symbolem CuSi3.