Lutospawanie to działanie mające na celu połączenie ze sobą metali. Szczególną popularnością cieszy się w przemyśle motoryzacyjnym, ale i nie tylko. Ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Metoda ta wykorzystywana jest m.in. do zespalania cienkich blach. Natomiast spawarka do lutospawania to jeden ze sprzętów zalecanych w tego rodzaju pracach. Jaki są zalety jej użytkowania i jaki model będzie odpowiedni? Wszystkiego, co najważniejsze, dowiesz się w poniższym tekście.
Spawarka do lutospawania – sprawdź jej niezwykłą użyteczność
Spawarka do lutospawania sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest praca przy dużej ilości blach pokrytych cynkiem lub aluminium. Jak już wspomniano, mowa przede wszystkim o przemyśle samochodowym. Posłuży także do naprawy karoserii. Lutospawanie wykorzystywane jest również, chociażby przy tworzeniu ogrodzeń.
Tradycyjne spawanie przy wyżej wymienionych materiałach nie jest wskazane. Wysokie temperatury prowadzą do uszkodzeń bariery ochronnej, co w efekcie zwiększa ryzyko powstawania korozji. Oczywiście przed rozpoczęciem spawania w sposób mechaniczny można pozbyć się cynku z materiału, co jednakże może wygenerować dodatkowe koszty. Problemem są również szkodliwe dla organizmu opary. Natomiast użytkowanie spawarki do lutospawania znacząco minimalizuje powstawanie jakichkolwiek skutków ubocznych. Dlatego też są niezwykle cenionymi i chętnie wybieranymi sprzętami.
Spawarka do lutospawania a wykorzystanie metody MIG/MAG
Spawarka do lutospawania to optymalny sprzęt do wykonywania prac spawalniczych metodą MIG/MAG. Wykorzystuje się przy tym drut miedziany oraz gaz osłonowy w postaci argonu. W samym procesie dochodzi przede wszystkim do stopienia elektrody z miedzi. Jeśli chodzi o samą blachę, naruszana jest ona w niewielkim stopniu. Ogranicza to powstawanie naprężenia cieplnego. Finalnie można uzyskać niemalże perfekcyjnie gładką powierzchnię.
Spawarka do lutospawania – podpowiadamy, jaką wybrać!
Spawarka do lutospawania zużywa znacznie mniej energii. Dlatego też warto postawić na sprzęt, który wykorzystuje napięcie łuku o niskim poziomie. Skutecznym rozwiązaniem są urządzenia, które umożliwiają łatwą regulację parametrów lub też skorzystanie z opracowanych już programów. Warto również pamiętać o użyciu teflonowych wkładów podajnika drut, które uniemożliwią powstawanie niedogodności podczas działania miękkiego drutu miedzianego.
Polecić możemy m.in. spawarki marki Ideal. Chociażby model Tecnomig 200XP Pulse wykorzystuje różnorodne parametry dostosowane do każdego materiału oraz wybranej pozycji spawania. Polecamy również urządzenia firmy Sherman. Naszą propozycją jest m.in. spawarka MIG 200M. Umożliwia płynną regulację napięcia/prądu spawania, czy też prędkości podawania drutu.
Użycie spawarki do lutospawania sprawdza się tam, gdzie klasyczne metody spawania zawodzą. Chcąc zatem uniknąć wielu problemów i sytuacji zagrażających zdrowiu, wypróbuj metodę MIG/MAG przy użyciu tego właśnie sprzętu.