Na czym polega spawanie? Proces ten pozwala połączyć różnorakie materiały poprzez ich rozpuszczenie, a następnie wychłodzenie. Tę metodę stosuje się przede wszystkim przy pracy nad metalami. Aby udało się osiągnąć sukces, potrzebne jest kilka ważnych elementów. Chodzi między innymi o topnik – dodatkowy fragment, stapiający się ze spawanym tworzywem i wypełniający spoinę. Przed przystąpieniem do pracy należy też zdecydować się na konkretny sposób działania. Warto postawić na wszechstronne urządzenia MIG/MAG! Na czym zaś polega spawanie pulsem pojedynczym i podwójnym?
Spawanie pulsacyjne? Potrzebne są urządzenia MIG/MAG!
„Migomaty”, jak potocznie nazywa się spawarki MIG/MAG, to obecnie najpopularniejsze urządzenia służące do spajania materiałów. Jakie cechy wyróżniają te niezwykłe narzędzia? Na początku trzeba rozdzielić wymienione człony, ponieważ każdy z nich oznacza innego rodzaju proces. Funkcja MIG (czyli „Metal Inert Gas”) w swym działaniu korzysta wyłącznie z gazów chemicznych obojętnych. Jeśli zaś chodzi o sposób MAG („Metal Active Gas”), to stosuje on chemiczny gaz aktywny. Przygotowując się do realizacji planów, musisz więc uwzględnić nadrzędne właściwości swojego urządzenia. Tylko wtedy perfekcyjnie połączysz określone przedmioty.
Kiedy warto wykorzystać spawanie MIG? Na pewno świetnie sprawdzi się przy miedzi, aluminium, a także innych niezależnych metalach i ich stopach. Rozwiązanie MAG odnajdzie się zaś w innej roli, doskonale oddziałując na stale wysokostopowe, niskostopowe i niestopowe. Wartą odnotowania ciekawostką jest fakt, że migomaty stosuje się w różnych gałęziach przemysłu. To jednak nie koniec, bo narzędzia przydadzą się również podczas prac warsztatowych lub zajęć całkowicie hobbystycznych. Mówiąc dokładniej – ilość atutów spawarek MIG/MAG jest wręcz nieograniczona. Bo trzeba nadmienić ich łatwość automatyzacji, ogromną trwałość używanych spoin, a do tego dużą wydajność i wielozadaniowość. Nie wolno też zapominać o tym, że nowoczesne maszyny pozwalają na spawanie pulsacyjne (pojedyncze lub podwójne).
Spawanie pulsem pojedynczym i podwójnym? Dowiedz się, co wybrać!
Spawanie pulsacyjne charakteryzuje się szeregiem niezaprzeczalnych zalet. Dość powiedzieć, że omawiana opcja gwarantuje uzyskanie lepszej jakości spoiny. Jak to możliwe? Należy zacząć od tego, że energia cieplna wprowadzona zostaje do szczeliny w sposób impulsowy. Między pulsami dochodzi zaś do wychłodzenia. Dzięki temu da się szybciej i skuteczniej doprowadzić do powstania konkretnego kształtu, nie wywołując przy tym różnego rodzaju odprysków.
Spawanie pulsacyjne można wykorzystać przy pracy nad metalami nierdzewnymi i aluminium. A trzeba przecież uwzględnić, że te materiały wyróżniają się niską spawalnością, przez co inne urządzenia mogłyby sobie nie poradzić. Maszyny idealnie nadadzą się również do łączenia miedzi i niklu. Ponadto, opcja puls umożliwi wytworzenie spoiny, która swym wyglądem odbiegać będzie od tradycyjnych rozwiązań.
Drobnokrystaliczna struktura i wytrzymałość na powstawanie gorących pęknięć (nawet gdy w grę wchodzi spajanie materiałów o dużej przewodności cieplnej) to efekt zastosowania modernistycznych wynalazków. Czy warto wiedzieć o czymś jeszcze? Urządzenia MIG/MAG wyposażone w konkretne właściwości pozwolą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.
Spawarki cechują się też funkcją podwójnego pulsu. Oznacza to, że w momencie trwania pulsacji następuje wzrost siły, który później znika. A przez to sytuacja powraca do pierwotnego stanu. To zaś pozytywnie wpływa na jakość pracy, gwarantując stworzenie spoiny o regularnej łusce (podobne dzieło stworzysz przy użyciu maszyny TIG). Trzeba też zaznaczyć, że spawanie podwójnym pulsem daje możliwość perfekcyjnej regulacji prądu.
Szukasz dobrego sprzętu? Sprawdź skuteczność spawania pulsacyjnego!
Aby nie zawieść swych oczekiwań, powinieneś jednak wybrać sprzęt o wysokiej jakości wykonania. Tylko wtedy będziesz pewny, że urządzenie całkowicie podoła zadaniu i stuprocentowo sprawdzi się jako łącznik metalu, aluminium lub miedzi. Ważne, abyś przed dokonaniem decyzji skupił się na kilku istotnych aspektach. Chodzi między innymi o zakres prądu spawania.
Określa on możliwości, które posiada migomat. Jeśli na milimetr spawanego materiału wymaga się prądu o natężeniu 30 – 40 A, to łatwo obliczyć swoje zapotrzebowanie w tej kwestii. Ważny jest też cykl pracy urządzenia – gwarantuje on płynną i nieprzerwaną pracę. Wyraża się go w procentach, więc np. 170A dla 35% informuje, że półautomat będzie działał na pełnych obrotach przez 3,5 minuty. Po tym czasie musisz jednak odłożyć sprzęt, aby ostygnął.
Na szczęście na rynku znajdują się świetne narzędzia do spawania – przykładem niech będzie model Ideal Tecno MIG PULSE SYNERGIC. Jego główne zalety? Warto zacząć od tego, że produkt zdecydowanie poradzi sobie z trudnymi obowiązkami, choć przyda się również podczas zwykłego remontu. Pulsacja MIG zwiększa ilość ciepła, którą wprowadza się do spawanego elementu, pozwalając na uzyskanie rewelacyjnych efektów działań.
Sprzęt wyciąga również pomocną dłoń dla wszystkich początkujących użytkowników, zapewniając tym samym dużą przystępność. Czytelny i prosty w obsłudze cyfrowy panel sterowania? Jest! Intuicyjna regulacja indukcyjności, prądu szczytowego, czy balansu w podwójnym pulsie? To również gwarantuje omawiane urządzenie! Co ważne, produkt przeznaczono do spawania łukowego metodą MIG/MAG, MMA oraz lutospawania blach ocynkowanych.
Najlepsza metoda? Postaw na spawanie pulsacyjne!
Metoda zapewniająca bardzo wytrzymałe spoiny? Zdecydowanie mowa tutaj o łączeniu pulsem pojedynczym i podwójnym. Nie bez powodu urządzenia wyposażone w tę funkcję uznaje się za rewelacyjny sprzęt, wyróżniający się spośród setek podobnych mu konkurentów. Choć innowacyjna metoda jest niezwykle użyteczna, to jednak nie ma w niej nic skomplikowanego. Dość powiedzieć, że podczas spawania pulsacyjnego wytwarzane są dwa rodzaje prądu, które zdolne są doprowadzić całość przedsięwzięcia do oczekiwanego rezultatu.