Kategorie

Jak wybrać wózek spawalniczy? Praktyczne porady dotyczące transportu spawarki

Jak wybrać wózek spawalniczy? Praktyczne porady dotyczące transportu spawarki

Nabywając spawarkę otrzymujesz nie tylko sam sprzęt, ale też charakteryzującą go masę. Im więcej sprzętu, tym trudniej poruszać się z nim między kolejnymi punktami pracy. Czy nie da się tego uprościć? Doradzamy jak wybrać wózek spawalniczy, który swoją ergonomią naprawdę ułatwi ten proces.

Jak przenosić spawarkę? 

Czy spawarkę można przenosić w rękach? Można. Masa najmniejszych spawarek to zaledwie kilka kilogramów, więc przeniesienie jej nie stanowi problemu. Gorzej sprawa wygląda jeśli posiadasz większy sprzęt. Spawarki inwertorowe średniej mocy (amperaż rzędu 250 A) mają już koło 20 kg masy (transformatorowe – drugie tyle), a wysokiej (amperaż rzędu 400 A) – mogą ważyć nawet 60 kg. Oczywiście, można nosić i takie, jednak więcej czasu spędzisz ćwicząc na siłowni, niż pracując z tym urządzeniem. Przenoszenie sprzętu natomiast jest czynnością, którą – jeśli tylko nie posiadasz stacjonarnego warsztatu spawalniczego – będziesz wykonywał bardzo często. Mało tego, sama spawarka to jedynie jeden z elementów układu – doliczyć należy jeszcze cały osprzęt, taki jak podajnik drutu (kilka do kilkunastu kg), czy butlę z gazem (kolejne kilkanaście). A przecież są jeszcze elementy o małej masie (np. elektrody), które też trzeba ze sobą zabrać. Widzisz więc, że pytanie nie jest o to, czy zdecydować się na dodatkowe akcesorium, ale jak wybrać wózek spawalniczy.

Jak wybrać wózek spawalniczy? Czym się kierować?

Wózek spawalniczy najczęściej ma konstrukcję otwartą, której krawędzie układają się, z umiarkowaną dokładnością, w kształt prostopadłościanu. Posiada uchwyt oraz koła, które czynią go wózkiem. Inaczej można go nazwać podwoziem lub platformą transportową. Jakie cechy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jak wybrać wózek spawalniczy? Oto wyczerpująca lista:

Konstrukcja – solidna i dobrze przemyślana

Przyjrzyj się szkieletowi wózka – typowo będzie wykonany z metalowych rurek lub profili. Sprawdź, czy ich połączenia są wykonane poprawnie (przykładowo, wykorzystują dwie śruby zamiast jednej) – pamiętaj, że przewozić będziesz ciężki ładunek. Platforma, na której będzie spoczywać spawarka powinna mieć podniesiony rant, czyli tworzyć zagłębienie. Dzięki temu mniejsze elementy nie będą się wysypywały, a sama spawarka nie zjedzie na pochyłym podjeździe. Przyjrzyj się lub oszacuj, czy uchwyt nie jest na wysokości, która będzie niekomfortowa – zwłaszcza jeśli jesteś niestandardowego wzrostu.

Koła – rozmiar ma znaczenie

Dobrze, by koła nie były za niskie – takie osadzenie nie sprzyja wygodnemu transportowi na nieco nierównej powierzchni (zarówno małe koła słabo radzą sobie z wybojami, jak i nisko osadzone podwozie może o nie zahaczać). Kluczowe są duże koła po stronie bez uchwytu – w przypadku konieczności podniesienia jednej strony, to na nich będzie spoczywała większość ciężaru. Sprawdź, czy wielkość kół jest dobrana tak, aby wózek był w poziomie. Przemyśl wykorzystanie kół pełnych zamiast pompowanych – nie przebiją się w terenie bogatym w przypadkowe a ostre przedmioty metalowe.

Ilość półek – czy wszystko zmieścisz?

Jedna półka – dobrze, jednak dwie półki – to jeszcze lepiej. Na jednej łatwo jest zmieścić spawarkę, jednak akcesoria zwykle będziesz musiał upychać lub piętrować na niej, ryzykując, że spadną w drodze. Przy dwóch jest o wiele prościej uzyskać optymalne rozmieszczenie. A może lepiej mieć trzy? Jak wybrać wózek spawalniczy o odpowiedniej ilości półek? Zasadniczo celuj w jak najwięcej, zwracając uwagę, żeby wysokość dostępna na najniższej, pozwalała na swobodne umieszczenie tam spawarki – jako najcięższa powinna znajdować się na spodzie dla mechanicznej stabilności układu. Inną opcją jest wybór wózka, który wyposażony jest w szereg szuflad – będą bardzo użytecznym zamiennikiem jednej z półek, dzięki któremu uchronisz akcesoria przed kurzem i odpryskami.

Łańcuch – dla spawarek wykorzystujących gaz osłonowy

Jak wybrać wózek spawalniczy? Najlepszy to taki, który będzie miał przewidziane wydzielone miejsce na butlę z gazem. Zwykle jest to półka na wysokości kół, oddzielona od reszty układu szkieletem jego konstrukcji, która nie jest niczym przesłonięta od góry; znajduje się typowo po stronie bez uchwytu – aby butla nie spadła w transporcie wyposażona jest w łańcuch, którym wystarczy ją opleść.

Jak wybrać wózek spawalniczy, który przyda się w warsztacie?

Wózek spawalniczy to nie tylko wygodny dodatek dla spawacza, ale funkcjonalny mebel w każdym warsztacie. Nie zajmuje wiele miejsca i może z powodzeniem służyć jako mobilna szafka na drobiazgi i większe maszyny, jako że jego nośność to nawet 70 kg. Opcja z szufladkami będzie bardzo użyteczna. W końcu każdym warsztacie aż roi się od drobiazgów.