Kategorie

Jaki drut do spawania stali czarnej? TIG w opcji z materiałem dodatkowym

Jaki drut do spawania stali czarnej? TIG w opcji z materiałem dodatkowym

Świat spawalnictwa jest niejasny - zwłaszcza dla początkujących. Informacje są zagmatwane, sprzętu niemało, a do tego amator zarzucony jest od razu mnogością metod do wyboru i dodatkowych akcesoriów. Przyjrzyjmy się dokładniej, jaki drut do spawania stali czarnej metodą TIG będzie odpowiedni, by choć trochę rozjaśnić ten temat.

Czym jest metoda TIG?

Zanim zaczniemy rozważać, jaki drut do spawania stali czarnej w TIG będzie najlepszy, warto przyjrzeć się samej metodzie. TIG to skrót od Tungsten Inert Gas, który mówi, że spawanie odbywa się przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej (tungsten = wolfram) w osłonie gazu niereaktywnego (inert gas), takiego jak np. argon albo hel. Na elektrodzie najczęściej znajduje się ujemny biegun elektryczny, a ciepło potrzebne do spawania generowane jest dzięki obecności łuku elektrycznego między ową elektrodą, a samym materiałem. Uzyskiwana energia termiczna jest wystarczająco wysoka, by topić obrabiane metale. W spawalniczym świecie metoda TIG, ze względu na doświadczenie i umiejętności potrzebne do jej stosowania, jak również ze względu na uzyskiwane rezultaty, uważana jest niemal za artystyczną.

Zalety spawania metodą TIG

Omawiając TIG, nie sposób nie podać jej zalet. Wśród najważniejszych trzeba wymienić:

- uniwersalność. TIG to metoda wszechstronna. Zależnie od doboru parametrów, w tym zmienności (lub stałości) prądu będziesz w stanie przy jej pomocy połączyć ze sobą prawie wszystkie popularne metale: zarówno aluminium i jego stopy, jak i stale – nisko i wysokostopowe, stopy miedzi i niklu, czy tytanu – i to w szerokim zakresie grubości materiału. Ponadto, spawanie TIG może odbywać się ręcznie, lecz równie dobrze może zostać zautomatyzowane.

- jakość spoiny. Dzięki metodzie TIG uzyskasz spoiny najwyższej próby. Nie tylko w trakcie spawania TIG nie powstają rozpryski, ale też sama spoina jest od razu gotowa i nie wymaga czasochłonnego dopracowania (np. czyszczenia).

- pełna kontrola. Przy odrobinie wprawy będziesz w stanie kontrolować wszystkie elementy procesu spawania. Dzięki możliwości pracy we wszystkich kierunkach, zawsze dobierzesz odpowiednią dla siebie pozycję, z której łatwo będzie obserwować strefę spawania. Manipulując parametrami spawarki możesz uzyskać najbardziej komfortowy i efektywny proces.

Czym jest stal czarna?

Ponieważ zastanawiamy się jaki drut do spawania stali czarnej metodą TIG będzie odpowiedni, warto wiedzieć, czym właściwie stal czarna jest. To inna nazwa dla stali konstrukcyjnej lub węglowej, czyli takiej, w której z żelazem połączony jest tylko i wyłącznie węgiel (jego zawartość to 0.08÷2.11%). Ceniona jest ze względu na swoją wytrzymałość  mechaniczną połączoną z plastycznością, łatwość obróbki (zarówno walcowania, jak i spawania czy kucia) oraz niskie koszty jej produkcji, jeśli za punkt odniesienia weźmie się stale stopowe. Powszechnie wykorzystywana jest w przemyśle maszynowym, transporcie i budownictwie, ponieważ dobrze przeciwstawia się korozji atmosferycznej w suchych warunkach (niestety, w wilgotnych rdzewieje).

Jaki drut do spawania stali czarnej metodą TIG wybrać?

Drut do spawania elektrodą wolframową zazwyczaj przyjmuje formę prętów długości 1 m. Dłuższy byłby kłopotliwy w obsłudze – należy bowiem pamiętać, że na ogół podawany jest ręcznie (choć istnieją automaty do podawania go, nie są stosowane powszechnie).

Czy drut w TIG jest konieczny?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie nie na pytanie, jaki drut do spawania stali czarnej w TIG będzie potrzebny, ale czy w ogóle jakiś będzie – odpowiednia spawarka korzystająca z tej metody może przecież nadtopić materiał obrabiany i wykonać spoinę korzystając jedynie z niego. To tzw. spawanie autogenne. Nie zawsze jednak chcesz uszczuplać zapas materiału gdy jest zbyt cienki w obawie uszkodzenia go, a ponadto jeśli łączone elementy nie przylegają do siebie dokładnie możesz nie uzyskać w ten sposób zadowalającej spoiny. Wtedy potrzebny będzie drut stanowiący materiał dodatkowy.

Jaki drut do spawania stali czarnej w TIG? – ogólne zasady dobierania drutu

Wybierając drut do spawania TIG najprościej kierować się kilkoma intuicyjnymi zasadami. 

- Po pierwsze, jeśli spawany materiał jest trochę zabrudzony lub pokryty w niewielkim stopniu rdzą, wybierz drut posiadający własności deoksydujące. 

- Po drugie, do cieńszych materiałów zasadniczo dobieraj cienki drut – łatwiej będzie stworzyć estetyczną spoinę. Podobnie wygląda reguła dotycząca miejsca docelowego – niewielkie szczeliny będą prościej uzupełniane przy pomocy cienkiego drutu, podczas gdy szerokie lub głębokie z powodzeniem uzupełnisz drutem o dużej średnicy.

- Po trzecie, jeśli Twoja spawarka nie jest zbyt dużej mocy, wybierz drut cieńszy – to mniejsze ryzyko jej przegrzania. 

- Po czwarte, w kwestii doboru materiału z którego będzie wykonany, celuj w ten sam, który zamierzasz spawać – lub możliwie podobny. Zatem jaki drut do spawania stali czarnej w TIG? Wykonany ze stali czarnej, np. ER70S-6 (jeśli potrzebujesz najwyższej jakości) lub ER70S-2 (w przeciwnym wypadku).