Kategorie

Szybka do maski spawalniczej – jak zwiększa trwałość osprzętu? Zobacz, co musisz wiedzieć

Szybka do maski spawalniczej – jak zwiększa trwałość osprzętu? Zobacz, co musisz wiedzieć

Jeśli dbasz o swój osprzęt spawalniczy i poszukujesz elementu, który pozwoli Ci zmniejszyć jego zużycie i cieszyć się nim dłużej, dobrze trafiłeś. Przekonaj się, dlaczego szybka do maski spawalniczej jest jednym z niezbędnych elementów ochrony Twojego osprzętu i sprawdź, dlaczego warto ją stosować.

Maska, przyłbica, tarcza i gogle – niezbędnik spawacza

Zależnie od używanego w danym środowisku nazewnictwa, możesz spotkać się z różnymi określeniami na trzy podstawowe środki ochrony spawacza, bez których jego kariera nie potrwa dłużej niż kilka sekund (pod warunkiem, że ktoś odważy się dopuścić go do spawarki). Co łączy szczelne okulary, tarczę trzymaną za uchwyt w ręku i przyłbicę, zakładaną na całą głowę, jak kask motocyklowy? Oczywiście wszystkie wyposażone są w filtr, którego obecność warunkuje ich użyteczność. Czy jednak jedynie on?

Dlaczego należy chronić filtr? W jaki sposób to robić?

Nadrzędnym zadaniem przyłbic, masek, tarcz i gogli spawalniczych jest ochrona najważniejszego z Twoich zmysłów – wzroku. Mogą ją zapewnić dzięki obecności filtra. Emitowane podczas spawania światło o wyjątkowo dużym natężeniu może razić nawet z odległości kilkudziesięciu metrów, a ponadto jednym z komponentów jego widma jest promieniowanie ultrafioletowe. W niewielkich dawkach nie jest bardzo szkodliwe, a nawet powoduje opaleniznę, jednak rozbłyski spawalnicze nie należą do łagodnych. Filtr zatem, stojąc na straży Twoich oczu, znajduje się dokładnie na linii strzału – nic dziwnego, że nie chcesz, aby coś mu się stało. Szybka do maski spawalniczej jest tym właśnie elementem, który chroni filtr.

Zalety korzystania z szybek spawalniczych

Wspomniane wyposażenie ochronne współpracuje również z niepozornym może, przezroczystym elementem, którym jest szybka do maski spawalniczej. Co prawda da się bez, dlaczego jednak warto z niej korzystać podczas pracy?

Dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo

Przepisy BHP niekiedy wydają się absurdalne; wynikają jednak z doświadczeń i wieloletniej praktyki – swoją genezę zawdzięczają nie tylko sytuacjom potencjalnym, które mogłyby się wydarzyć, ale zwłaszcza tym z pozoru nieprawdopodobnym, które rzeczywiście miały miejsce. Wiele jednak można z góry przewidzieć i przeciwdziałać im. Szybka do maski spawalniczej w tandemie z filtrem służą właśnie temu. Poza ochroną wzroku w sensie wysokoenergetycznym stanowią również mechaniczną ochronę oczu i ich okolic. Chronią przed drobinkami metali, oparami unoszących się i nieraz drażniących gazów oraz promieniowaniem podczerwonym, czyli nadmiernym ciepłem. Jednorazowe uszkodzenie skóry to często błahostka, jednak powtarzane regularnie może ją zniszczyć. 

Klarowna wizja bez ryzyka

Założenie szybki spawalniczej nie tylko zwiększa mechaniczną odporność samego filtra i pochłania lub odbija jeszcze odrobinę światła. Szybka do maski spawalniczej będzie odpowiadała również za widoczność. Niezależnie od tego gdzie spawasz, często spotkasz się z sytuacją, w której tak dłonie, jak i rękawy będziesz miał zabrudzone drobinkami metalu. Przyjdzie taki moment, w którym będziesz chciał przetrzeć swój wizjer i – nie będziesz mógł. Przynajmniej nie bez częściowego rozbierania się. Nie zechcesz przecież porysować filtra i ryzykować uszkodzenia wzroku. Założona szybka spawalnicza pozwoli Ci dokonać roboczego oczyszczenia pola widzenia bez zbędnego zachodu. Dlaczego?

Wymierna oszczędność

Ponieważ jest tania. Nieprzypadkowo szybka do maski spawalniczej sprzedawana jest nieraz w kompletach po kilka lub więcej sztuk. Wykonana z niedrogiego materiału – szkła lub poliwęglanu – nie jest przedmiotem zmartwień w kontekście innych wydatków związanych ze spawaniem. Jest również wielokrotnie tańsza od filtra, zatem korzystanie z niej to w perspektywie czasu solidna oszczędność na naprawianiu awarii i potencjalnych kosztach leczenia.

Jak często powinna być wymieniana szybka do maski spawalniczej?

Krótka odpowiedź brzmi: często. Dlaczego? Na to potrzeba dłuższej. Oczywiście idealnie byłoby wymieniać ją po każdym użyciu, jednak w praktyce jest to możliwe nieco rzadziej. W związku z tym, jeśli Twoja szybka do maski spawalniczej nie jest opatrzona innym zaleceniem producenta, proponujemy wymieniać w razie wyraźnej potrzeby. Oznacza to, że po wykonaniu jednej pracy (podczas odkładania przyłbicy) i przed zabraniem się do kolejnej (podczas zakładania jej) należy dokonać krótkiej inspekcji wizualnej szybki. Jeśli widać na niej zarysowania lub pęknięcia, najlepiej będzie ją wymienić. W przeciwnym wypadku można skorzystać z niej ponownie. 

Szybka do maski spawalniczej – jak dobrać rozmiar?

Na szczęście producenci szybek spawalniczych wiedzą, że warto produkować zwłaszcza szybki takich rozmiarów jak filtry. Zazwyczaj należy przez to rozumieć, że tak filtr jak i szybka będą oznaczone nazwą lub symbolem maski, do której są dedykowane. W przypadku mniej typowych, starszych lub wytworzonych domowym sposobem masek możesz wybrać szybkę o niespecyficznym przeznaczeniu, opatrzoną w nazwie rozmiarem – typowo są okrągłe (φ50 mm) lub prostokątne (od 50×100 mm2 po 90×110 mm2). Jeśli nie znajdujesz w ofercie odpowiednich szybek, skontaktuj się z nami – możemy dociąć je na wymiar. Niekiedy zdarza się, że maska ma regulowane mocowanie, dzięki czemu jest wyrozumiała względem rozmiaru szybki, jednak pamiętaj, że dodatkowe stopnie swobody sugerują dodatkowe słabe punkty. Zwróć również uwagę na profil maski – może być płaski lub zaokrąglony. Istotne jest również, czy szybka powinna być wewnętrzna czy zewnętrzna.