Szukasz metody spawania, która połączy zalety MIG oraz MMA? A może jesteś początkującym spawaczem i zastanawiasz, się na jaki drut samoosłonowy powinieneś się zdecydować i dlaczego w ogóle warto po niego sięgnąć? Przeczytaj przygotowany artykuł: rozwiejemy wątpliwości związane ze spawaniem tą metodą.
Czym jest drut samoosłonowy?
Budowa drutu samoosłonowego jest odmienna od budowy innych drutów spawalniczych. Patrząc na przekrój, ujrzelibyśmy wyraźny podział na rdzeń oraz okalający go płaszcz. Wynika to z faktu obecności w drucie samoosłonowym topnika, który podczas podgrzewania uwalnia gaz. Ponieważ rdzeń ten jest wykonany ze sproszkowanych substancji chemicznych, drut samoosłonowy często bywa nazywany proszkowym. Dobre druty samoosłonowe nie tyle są owinięte płaszczem metalowym, co wykonane przez wtłoczenie rdzenia do metalowej rurki.
Jaki rodzaj metalu może spoić drut samoosłonowy?
To, jakie metale będziesz mógł spawać przy użyciu metody z drutem samoosłonowym zależy od danego produktu, a konkretnie od topnika wykorzystanego w nim do uformowania rdzenia. Niektóre nadają się do pracy ze stalą stopową lub nierdzewną, inne z nisko- lub wysokowęglową. Przed użyciem danego drutu zapoznaj się zatem z jego specyfikacją.
Zalety korzystania z drutu samoosłonowego
Zanim zadasz sobie pytanie jaki drut samoosłonowy będzie dla Ciebie optymalnym wyborem, warto poznać zalety przedłożenia tego rozwiązania ponad alternatywy:
Mobilność: gaz osłonowy w zestawie
Jedna z podstawowych korzyści, jakie odniesiesz korzystając z metody spawania przy użyciu drutu samoosłonowego, wynika z jego konstrukcji. Dzięki cieplnej przemianie proszku w gaz, zostaniesz zwolniony z konieczności używania dodatkowej butli z gazem osłonowym. Ten niepozorny fakt może przyczynić się do Twojej mobilności – zdecydowanie prościej jest przenieść sam migomat, niż spawarkę i butlę jednocześnie. Dodatkowym atutem jest możliwość spawania na otwartym terenie bez stosowania osłon przeciwwiatrowych – gaz osłonowy jest częścią drutu, powstaje zaraz obok i nie jest tak narażony na wywianie jak ten podawany z butli.
Łatwość spawania
Nie należy pomijać faktu przyjmowanego z entuzjazmem zwłaszcza przez początkujących – spawanie bez wykorzystania butli z gazem nie tylko gwarantuje łatwiejsze przygotowanie stanowiska pracy, ale też jest prostsze pod względem technicznym. Nie musisz troszczyć się o dostarczanie gazu, czy dostosowanie jego strumienia. Odpowiednia ilość osłony jest już wbudowana w drut, zapewniając optymalne i stabilne warunki spawania.
Wydajność
Spodziewasz się, że przez własności związane z łatwością użytkowania otrzymasz niską efektywność? Z pewnością ucieszy Cię fakt, że wydajność drutów proszkowych jest nawet 70% wyższa niż standardowych, a uzysk takiego drutu oscyluje nieraz w pobliżu 90%. Chodzi zatem o cenę? Też nie – spawanie tą metodą, ze względu na wymierne oszczędności w postaci samej butli z gazem i jej przenoszenia oraz ciągłą wymianę elektrod jak w MMA okazuje się w rozliczeniu nawet 10% tańsze. Ponadto, ze względu na niewielki poziom zanieczyszczenia jaki drut samoosłonowy generuje podczas procesu spawania z powodu ograniczonego powstawania odprysków, doprowadzenie stanowiska pracy do porządku zajmuje mniej czasu.
Jakość spoiny
Spawanie przy użyciu drutów samoosłonowych cechuje się zwiększoną głębokością wtapiania – i to nie tylko dla cienkich elementów. Sama spoina jest wysokojakościowa, a jej lico - przyjemne w odbiorze. Niezgodności spawalnicze występują bardzo rzadko, co z jednej strony zwiększa jeszcze bezpieczeństwo – zespawane rusztowanie nie rozpadnie się tak łatwo, a z drugiej przynosi dodatkowe oszczędności, związane z częstotliwością konieczności naprawiania złącz.
Dodatek aluminium
Druty proszkowe z dodatkiem aluminium w składzie mają dodatkowe zalety związane z jakością spoiny. Aluminium roztapia się bowiem w stosunkowo niskiej temperaturze i, przenikając do jeziorka spawalniczego, łączy się z tlenem, formując tlenek glinu. Ten natomiast wypływa na wierzch, tworząc warstwę ochronną – przed dyfundującym z atmosfery azotem, czy zewnętrznymi zanieczyszczeniami.
Korzystanie z drutu samoosłonowego. Potencjalne trudności i sposoby radzenia sobie z nimi
Korzystając z drutów proszkowych musisz jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w związku z wilgocią (korozja) oraz podczas transportu (uszkodzenia mechaniczne). Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Stałe napięcie
Jedną z najważniejszych kwestii, o które należy zadbać, jaki drut samoosłonowy by nie wybrać, jest jego wrażliwość na zmiany napięcia. W przypadku występowania takowych zwiększy się ilość nadmiarowych odprysków spawalniczych. Ponadto mogą wystąpić problemy z przetopem oraz samą spoiną. Jej parametry będą odległe od oczekiwanych. Dobierz zatem starannie parametry spawania, posiłkując się zaleceniami producenta swojego migomatu.
Rolka podajnika
Sprawdź, czy Twój podajnik będzie współpracował z drutem proszkowym. Rowki w kształcie V często zgniatają go nadmiernie, podczas gdy na U-kształtnych może się ślizgać. Jeśli ten problem nie występuje i drut podawany jest prawidłowo – nie ma problemu. Jeśli jednak posuw jest ograniczony, załóż karbowaną rolkę, która poprowadzi drut bez zgniatania i poślizgu.
Drut samoosłonowy E71T-GS – charakterystyka
Wyjaśnijmy zbiór symboli jaki drut osłonowy oferowany przez nas posiada, zgodnie ze specyfikacją AWS A5.20:
- E czyli electrode – jest to elektroda spawalnicza;
- 7 mówi o wytrzymałości na rozciąganie: 70÷90 ksi, czyli 480÷620 MPa;
- 1 to informacja, że dozwolone są wszystkie pozycje spawania;
- T pochodzi od flux core tubular electrode, czyli ‘elektroda cylindryczna z rdzeniem ropikowym’;
- G oznacza, że producent sam decyduje o polaryzacji elektrody i jej charakterystykach – nie są zadane we wspomnianej specyfikacji;
- S mówi, że elektroda służy tylko do spawania jednościegowego.