Kategorie

Jak zamontować manometr? Dlaczego warto zrobić to dobrze?

Jak zamontować manometr? Dlaczego warto zrobić to dobrze?

Manometr jest niezastąpionym urządzeniem pomiarowym, pozwalającym na określenie ilości gazu w butli. Dlaczego to takie ważne? Oczywistym powodem jest bezpieczeństwo – zarówno użytkownika, jak i układu. Ciśnienia w butlach z gazem sięgają setek atmosfer – nierozważne otwarcie z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do uszkodzenia ciała użytkownika lub otoczenia wokół niego. W przypadku butli podłączonej do układu natomiast – do kosztownych uszkodzeń. Jeśli nie chcesz popełnić podstawowego błędu i podejść do zagadnienia nieostrożnie – w dalszej części wyjaśniamy jak zamontować manometr poprawnie.

Gdzie spotkasz się z manometrem?

Wszędzie tam, gdzie pojawiają się gazy pod dużym ciśnieniem. Listę rozpoczynają laboratoria chemiczne, fizyczna i medyczne, w których dostarczane są przeróżne rodzaje gazów do zastosowań naukowych – kluczowa jest znajomość wszystkich parametrów, w tym ciśnienia. Dalej należy wspomnieć o podawanym w szpitalach tlenie oraz gazach wykorzystywanych w przemyśle spożywczym do pakowania, chłodzenia czy karbonizacji napojów. Również w przemyśle metalurgicznym należy wiedzieć, jak zamontować manometr – jest on bowiem kluczowy w procesach cięcia oraz spawania.

Zalety korzystania z reduktora z manometrem w spawaniu migomatem

Typowy sposób mocowania manometru polega na podłączeniu go do reduktora – dzięki temu rozwiązaniu nie tylko poznasz ciśnienie gazu, ale również będziesz mógł je regulować wedle woli. Jeśli jesteś spawaczem i miałeś do czynienia z migomatem, z pewnością wiesz doskonale jak istotna jest ta kombinacja dla skutecznego zespalania metali. Być może zdarzyło Ci się ustawić zbyt niski przepływ gazu ochronnego – nie wystarczyło go do tego, aby osłonić jeziorko spawalnicze i spoiwo wyszło słabe. Z drugiej strony, przesada – jeśli ciśnienie robocze gazu było zbyt wysokie mogło dojść do rozdmuchania łuku spawalniczego. Spaw znów nie mógł spełnić wymagań trwałości z powodu niejednolitej koncentracji ciepła. A teraz wyobraź sobie ustawianie odpowiedniego ciśnienia na ślepo – bez manometru!

Jak zamontować manometr sprawnie i bezpiecznie?

Po przyswojeniu wiedzy teoretycznej jesteś już gotowy do samodzielnego montażu manometru. Abyś mógł zrobić to dobrze, podajemy wskazówki, których pominięcie może kosztować Cię nie tylko kwotę z faktury za manometr, ale więcej – za wszystko, co przy okazji ulegnie destrukcji.

Ogólne zasady: geometria

Pierwsza ważna zasada to orientacja – manometr zawsze montuj pionowo. Dlaczego? Z dwóch powodów: po pierwsze, zwłaszcza jeśli nie wiesz na pewno czy Twój manometr jest na to podatny, może się zdarzyć, że ustawienie poziome lub ukośne, ze względów konstrukcyjnych, doprowadzi do pojawienia się dodatkowych błędów pomiarowych – a zatem nieprawidłowego wskazania ciśnienia. Drugi powód to wygoda i praktyczność – z manometru ustawionego pod nietypowym kątem nieraz trudno odczytać poprawnie wskazanie, co znów oznacza niepotrzebne narażanie się na błąd.

Ogólne zasady: dotyk

Wkręcasz manometr? Nie dotykaj obudowy. Nie została ona dostosowana do tego, aby za nią kręcić. To wbrew pozorom delikatny przyrząd i nieprzypadkowo w jego konstrukcji uwzględniono podcięcie pod klucz. Zawsze używaj go do przykręcania lub odkręcania manometru, a od obudowy trzymaj się z daleka – w przeciwnym razie masz dużą szansę zablokować lub wręcz uszkodzić układ pomiarowy i urządzenie nie będzie nadawało się do użytku.

Uwaga na gwint

A zatem jak zamontować manometr? Wystarczy umieścić go w odpowiednim otworze i dokręcić, ale nie tylko. Zanim to zrobisz, upewnij się, że rozmiary gwintu wewnętrznego i zewnętrznego elementów które chcesz połączyć są identyczne. Być może myślisz, że trudno chyba pomylić 1/4” z 1/2" – w końcu to ponad centymetr różnicy? To prawda, jednak całkiem prosto podjąć próbę wkręcenia 1/4" w otwór metryczny M12×1.5 lub nawet 1/2" w M20×1.5 – nie każdy od razu dostrzeże, że te gwinty należą do różnych systemów metrycznych. W takim przypadku po kilku obrotach poczujesz opór, który równie dobrze mógłbyś zrzucić na obecność dodatkowej izolacji (np. taśmy teflonowej). Nic bardziej mylnego – wykonując kolejne, coraz trudniejsze obroty, uszkodzisz lub zerwiesz gwint.

Montaż przez kurek lub zawór

Warto na koniec pamiętać, że kurki i zawory na ogół mają dodatkową uszczelkę, której nie należy pomijać podczas wkręcania w nie manometru. Dzięki jej obecności dodatkowe środki w postaci nici i taśm teflonowych są zbędne.

Manometr – niepozorny i… niezbędny

Widzisz zatem, że manometr to, co prawda niewielkich rozmiarów urządzenie, jednak jego istotność trudno przecenić. Stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu i nauki, a wkrótce – być może także w Twoim domu. Mamy nadzieję, że wiedza o tym jak zamontować manometr uchroni Cię przed niepotrzebną frustracją i zniszczeniami.