Kategorie

Jaki migomat kupić? Przeczytaj instrukcję wybierania najlepszych spawarek!

Stoisz przed wyborem migomatu, ale przytłacza Cię ilość możliwości? Masz konkretne potrzeby i nie wiesz jakie urządzenie będzie Ci odpowiadać? A może po prostu chciałbyś doposażyć warsztat w solidny sprzęt, a nie wiesz, jaki migomat kupić? Nie musisz już dłużej się zastanawiać. Przed Tobą instrukcja, dzięki której wybierzesz odpowiedni migomat. W tym artykule dowiesz się, do czego służą spawarki typu MIG, jak działają oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem! Dobry sprzęt potrafi służyć przez lata, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Z kolei nietrafiony nabytek to nawet tysiące złotych wyrzuconych w błoto! Czytaj dalej, a dowiesz się, jak tego uniknąć. 

Spawarki do zadań specjalnych - poznaj migomaty

To jedyne w swoim rodzaju urządzenia, które sprostają prawie każdemu wyzwaniu w Twoim warsztacie, a do tego nie zajmują tak dużo miejsca, jak inne tego typu maszyny. Migomat to niezwykle popularny wybór zarówno wśród zawodowców, jak i amatorów spawalnictwa. Profesjonalna nazwa to półautomat spawalniczy dedykowany spawaniu metodą MIG/MAG. Znajduje zastosowanie nie tylko w profesjonalnym warsztacie, ale również w czasie prac domowych. Z jego pomocy skorzystasz również, jeśli zamierzasz dokonywać lekkich prac przy samochodzie.

Jak działa migomat? 

Jak przed chwilą mogłeś przeczytać, migomat to urządzenie półautomatyczne. Do najważniejszych elementów w układzie tej maszyny należy źródło prądu przyłączone do układu sterującego, podajnik drutu, przewód masowy, butla z gazem osłonowym oraz uchwyt służący do przewodzenia prądu do drutu. By rozpocząć proces spawania, wystarczy wcisnąć przycisk na uchwycie MIG/MAG. Drut, czyli elektroda topliwa, wysuwa się z migomatu i zostaje poddana stopieniu przez działanie łuku elektrycznego. Konieczne jest utrzymywanie długości łuku na stałym poziomie. Stopiony metal, dalej zwany jeziorkiem oraz pracujący łuk elektryczny chronione są dzięki użyciu gazu osłonowego. Trwałe złącze tworzy się, kiedy jeziorko spawalnicze zakrzepnie. 

Przed kupnem migomatu 

Zanim przystąpisz do szukania, określ swoje wymagania! W końcu to zakup na lata. Najpierw zrób listę działań, do których migomat będzie Ci potrzebny. Może masz w planach poszerzenie skali prac? A może odwrotnie - chcesz tylko pomocnika do małych zleceń? Gdy już zajmiesz się doprecyzowaniem swoich potrzeb, przystąp do następnych kroków. Skoro masz już listę działań, uzupełnij ją o takie aspekty jak:

- częstotliwość użytkowania,

- rodzaj wykonywanych prac - zarobkowa czy domowa,

- rodzaj spawanych metali oraz ich grubość,

- poziom doświadczenia użytkownika.

I już! Teraz przed Tobą tylko trudny wybór, jaki migomat kupić.

Jaki migomat kupić? I na co zwrócić uwagę przed ostateczną decyzją?

Istnieje kilka cech, które są niezwykle ważne przy wyborze dobrego urządzenia. Są to: jego budowa, solidność, bezpieczeństwo, a nawet długość gwarancji. Prócz tego również zakres spawania, cykl pracy, typ zasilania oraz dodatkowe funkcje i akcesoria, które często okazują się niebywałą pomocą w trakcie pracy. Pamiętaj o nich, a zakupiona maszyna ułatwi i przyspieszy Twoje warsztatowe działania.

1. Budowa urządzenia 

Na tę cechę składa się kilka pomniejszych, każda jednak zostanie tu dokładnie opisana. Po pierwsze, półautomaty są z przeznaczenia urządzeniami kompaktowymi. Nawet przy urządzeniach bardziej zaawansowanych ich budowa powinna pozwolić na swobodne przemieszczanie się ze spawarką. Zwróć również uwagę na układ podający oraz liczbę rolek, które prowadzą drut. Przeważnie będziesz miał do czynienia z układami 2-rolkowymi albo 4-rolkowymi. Oznaczane są jako np. 4x4. Polecamy wybierać układy z większą ilością rolek - precyzyjniej podają i niwelują poślizg drutu. Pamiętaj też, by sprawdzić długość i jakość gwarancji. Najlepsza to ta door-to-door, gdzie wystarczy zgłosić usterkę, a firma wyśle kuriera, by odebrał sprzęt do naprawy.

2. Zakres spawania

Zakres spawania migomatu to nic innego jak określenie grubości materiału, który możesz spawać. Przyjmuje się, że 1 mm metalu wymaga natężenia prądu w okolicach 40 A. Lżejsze prace wykonasz bez problemu na migomatach o prądzie spawania do 160 A. Jeśli jednak będziesz pracował na grubych materiałach, powinieneś przyjrzeć się urządzeniom o mocy powyżej 200 A. Przygotuj się jednak, że wzrośnie również ich cena.

3. Cykl pracy

Oznacza, ile czasu ciągiem, bez przerwy, możesz pracować na swoim migomacie. Wyrażany jest on w procentach. Przyjęto, że liczba cyklu to procent czasu z przedziału 10 minut. To oznacza, że dla cyklu 40% 4 minuty maszyna będzie pracowała, a przez pozostałe 6 minut stygła. Co ważne, cykl pracy może zmieniać się w zależności od natężenia prądu. Uważaj na urządzenia, w których ta cecha nie jest wyszczególniona! Mogą mocno odbiegać od obiecywanych parametrów.

4. Zasilanie 

W tym przypadku miejsce pracy determinuje wybór. Wybierasz urządzenie do domu? Szukaj te, które zasilać będziesz mógł ze zwykłej sieci 230V. Możesz pozwolić sobie na zastosowanie profesjonalnego zasilania? Będziesz miał możliwość wyboru bardziej zaawansowanych migomatów zasilanych 3-fazowymi sieciami 3x400V.

5. Funkcje dodatkowe

Tu na pierwszym miejscu stawiaj komfort i osobiste potrzeby. Ułatwić pracę mogą takie dodatkowe funkcje, jak płynna regulacja parametrów napięcia i posuwu drutu, spawanie prądem pulsującym czy szczegółowe wyświetlacze parametrów. Zwróć uwagę na te aspekty, a na pewno pomogą w podjęciu decyzji, jaki migomat kupić.

Jaki migomat kupić, by nie przepłacić?

Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę, przy wyborze migomatów! Następny krok? Gdzie szukać! Jaki migomat kupić, by spełniał wszystkie Twoje oczekiwania? Najlepiej z pewnego, godnego zaufania źródła! Niezależnie od modelu, na który się zdecydujesz, warto szukać tam, gdzie możesz mieć pewność co do obiecywanych parametrów. Skorzystaj z naszej oferty, a nie będziesz zawiedziony.