Kategorie

Czym spawać aluminium? Wykorzystaj sprawdzone metody!

Jak można scharakteryzować aluminium? To metal o niewielkiej wadze, który wyróżnia się nietypową wręcz wytrzymałością. Jego gęstość jest trzy razy mniejsza od stali. O czym jeszcze należy wspomnieć? Wykazuje wysoką odporność na rdzę. Aluminium jest chętnie stosowane w hutnictwie, przemyśle oraz przy produkcji części samochodowych, urządzeń AGD. Należy jednak zadać sobie pytanie – czym spawać aluminium? Dowiedz się, jak przebrnąć przez skomplikowany proces!

Spawanie aluminium. Na czym polega?

Jak już zostało wspomniane, aluminium cechuje się bardzo szerokimi możliwościami. Materiał jest wykorzystywany przy produkcji samolotów, choć równie dobrze sprawdza się przy dekoracji wnętrz. Weź pod uwagę, że do różnych rodzajów metali używa się różnych metod spawania. Dlaczego to tak skomplikowane? Należy zaznaczyć, że każdy z nich ma inną temperaturę topnienia. Nie musisz się jednak martwić. Ponieważ aluminium jest bardzo popularnym materiałem, to w spawalnictwie pojawił się szereg rozwiązań, gwarantujących jego poprawne spawanie. Proces jest dość podobny do pracy nad innymi metalami. Omawiany przedmiot spawa się jednak prądem przemiennym (AC), w przypadku innych działań stosuje się zwykle prąd stały (DC).

Czym spawać aluminium? Metody MIG, TIG.

Najpopularniejsze metody spawania aluminium? Na pewno należy wymienić tutaj TIG i MIG. Pamiętaj jednak, aby przy pierwszym oraz drugim sposobie zastosować osłonę z neutralnego gazu. Co sprawdzi się najlepiej? Warto postawić na argon.

Metoda spawania aluminium migomatem stosuje się wtedy, gdy grubość metalu przekracza 1 milimetr. Proces wymaga użycia spoiwa w postaci drutu, podawanego przez uchwyt elektrodowy. Trzeba zaznaczyć, że spawanie metodą Metal Inert Gas przydaje się również w przypadku elementów cieńszych niż 1 milimetr. Wtedy musisz skorzystać z prądu pulsującego.

W tym drugim przypadku lepiej wykorzystać metodę TIG. Dlaczego? Ponieważ jest stworzona do działań z materiałami cieńszymi niż 1 milimetr. To jeszcze nie koniec! Maksymalna grubość aluminium, którą można spawać tym sposobem wynosi aż 10 milimetrów. Przechodząc w szczegóły – do pracy z urządzeniami TIG najlepiej zastosować nietopliwą elektrodę z wolframu przy osłonie obojętnego gazu. Elektroda ta ma niezwykle wysoką temperaturę topnienia, za sprawą kształtu jarzenie się łuku przebiega zaś niezwykle stabilnie.

Jaki gaz wybrać? To ważne przy spawaniu aluminium!

Najlepszym gazem do spawania metodami TIG oraz MIG jest niewątpliwie argon. Cieszy się on ogromną popularnością, gdyż jest produktem uniwersalnym. Pochwalić warto również jego świetne właściwości. O czym konkretnie mowa?

Gaz pozwala na znaczne obciążenie prądowe przy jednoczesnym narażeniu na działanie tlenu lub azotu. Ma też wysoką zdolność jonizacji w łuku. Inną propozycją jest hel. Da się go stosować w pojedynkę lub w połączeniu z azotem. Zastosowanie takiej mieszanki gwarantuje wysokiej jakości spoinę.