Kategorie

Jak ustawić migomat? Poznaj podstawy pracy ze spawarką!

Na czym polega spawanie migomatem? Trzeba zaznaczyć, że w procesie łączenia materiałów wykorzystuje się gaz osłonowy. Metoda MIG opiera swe działanie na substancjach obojętnych, np. helu lub argonie. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku techniki MAG, gdzie spawanie odbywa się w osłonie gazu aktywnego. Łatwo więc zauważyć, że urządzenia gwarantują uniwersalne możliwości. Musisz jednak wiedzieć, jak ustawić migomat. Czytaj dalej i zapoznaj się z istotnymi wytycznymi!

Jak wygląda proces spawania? Poznaj zalety migomatów! 

Urządzenia MIG/MAG odnajdują się w różnorodnych sytuacjach. Przydają się podczas domowych obowiązków, ułatwiając przeprowadzenie trudnego remontu. Narzędzia sprawdzają się także w prawie każdej gałęzi przemysłu spawalniczego (przykładem jest przemysł ciężki oraz przemysł maszynowy).

Dlaczego więc migomaty cechują się ogromną popularnością? Dość powiedzieć, że potrafią spawać aluminium, miedź, magnez, a także inne metale nieżelazne oraz ich stopy. Jak jednak ustawić migomat, aby sprzęt zachwycał prawidłowym działaniem?

Jak ustawić migomat? Zidentyfikuj spawany materiał!

Przed podjęciem pracy, należy zidentyfikować materiał spawany. Jak to zrobić? Sprawne oko z pewnością zauważy, czy przedmiot został stworzony na przykład ze stali, stali nierdzewnej lub aluminium. Wszak dużą ilość informacji dostarcza już sam kolor. Tępa, ciemnoszara barwa wskazuje na sporą zawartość żelaza. Stopy chromowo-niklowe są zaś jasne i lśniące.

W weryfikacji może także pomóc zwykły magnes. Materiał jest silnie przyciągany do urządzenia? Prawdopodobnie masz do czynienia ze stalą niskostopową. A może następuje odwrotna reakcja i magnes w niewielkim stopniu oddziałuje na konkretny element? Istnieje duża szansa, że posiadasz stopową stal nierdzewną. Aluminium cechuje się odpornością na wszystkie opisane sztuczki. 

Spawanie metodą MIG/MAG. Poznaj najważniejsze parametry!

Najważniejsze parametry, które ustawia się podczas spawania migomatem? Mowa o prędkości podawania drutu (w metrach na minutę), natężeniu prądu (w amperach) oraz napięciu (w woltach). Warto zauważyć, że wyróżnione współczynniki są zależne od grubości materiału i pozycji spawania.

Prędkość podawania drutu należy ustawić w taki sposób, aby przebieg stapiania spoiwa charakteryzował się odpowiednią stabilnością. Zbyt mała ilość metrów na minutę? Powstaną duże krople ciekłego metalu, opadające w pobliżu jeziorka spawalniczego. A może doszło do odwrotnej sytuacji? Za wysoka prędkość również pogorszy jakość pracy.

Natężenie prądu jest zależne od kilku czynników, takich jak rozmiar spawanego materiału, czy też pozycja spawania. Przyjmuje się, że wystarczy około 50 amperów na milimetr grubości blachy. Napięcie wpływa zaś na stabilność łuku spawalniczego, pomagając w redukcji ilości rozprysków. Gdy ustawisz za dużą wartość omawianego współczynnika, to doprowadzisz do mniejszej częstotliwości zwarć. Zbyt niskie napięcie będzie za to przyczyną niestabilnego procesu spawania.