Kategorie

Jakie elektrody do spawarki inwertorowej? Skorzystaj z najlepszych rozwiązań!

Dlaczego spawarki inwertorowe cieszą się ogromną popularnością? Powodów jest kilka. Urządzenia charakteryzuje niewielki rozmiar, dzięki czemu można je łatwo przenosić. Spawarki zużywają także mniejsze ilości prądu od swych transformatorowych odpowiedników. A to jeszcze nie koniec zalet - sprzęt trzeba przecież pochwalić za prostotę użytkowania, czy też wszechstronne możliwości. Jakie elektrody do spawarki inwertorowej będą więc najlepsze? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to pytanie!

Jaką elektrodę wybrać? To zależy od rodzaju spawarki! 

Na początku należy zaznaczyć, że urządzenia inwertorowe można podzielić ze względu na metodę spawania. Łatwo więc zauważyć, że sprzęt występuje w trzech odmiennych wersjach. A każda z nich przeznaczona jest do pracy z innym rodzajem materiałów.

Istnieją spawarki inwertorowe MMA, które opierają swe działanie na elektrodach otulonych. Choć omawiane narzędzia wytwarzają duże ilości żużla (a ten należy później usunąć), to jednocześnie zachwycają niebywałą kolekcją zalet – mowa o wysokiej jakości spoin, czy też możliwości spawania różnych gatunków metali.

Spawarki inwertorowe TIG używają zaś elektrod nietopliwych. Idealnie odnajdują się więc przy aluminium i wysokostopowych stalach. Warto również nadmienić, że urządzenia potrafią spawać metodą MMA. Czy w takim razie cechują się największymi możliwościami? Palmę pierwszeństwa trzeba oddać narzędziom MIG/MAG, które przeznaczone są do pracy w osłonie gazowej. 

Jakie elektrody do spawarki inwertorowej? Poznaj narzędzia otulinowe!

Każdy typ spawarki wykorzystuje inne elektrody. Na przykład metoda MMA opiera swe działanie na narzędziach otulinowych. Czym się one charakteryzują? Trzeba zaznaczyć, że występują pod różnymi, odmiennymi formami.

Elektrody rutylowe umożliwiają wytworzenie spoiny o gładkiej powierzchni. Ponadto, uzyskany efekt nie wymaga suszenia (chyba, że dojdzie do pojawienia się białych wykwitów). Z kolei kwaśne elektrody zawierają dużą ilością tlenków oraz odtleniaczy. Umożliwiają więc wytworzenie gładkiej, a zarazem płaskiej spoiny.

Narzędzia zasadowe wyróżnia mała kruchość, a to sprawdza się podczas wymagających projektów. Elektroda stworzona jest między innymi z węglanu wapnia i magnezu oraz fluorytu. Co zaś z celulozowymi odpowiednikami? Doskonale radzą sobie podczas niesprzyjających warunków pogodowych. 

Rodzaje elektrod spawalniczych. Jakie narzędzia sprawdzą się przy innych metodach?

Topliwe odpowiedniki bez otuliny współgrają z urządzeniami MIG/MAG. Elektrody ulegają przemianie podczas łączenia konkretnych elementów, a ich średnica wynosi zwykle od 0,6 do 2 milimetrów. Należy tutaj zaznaczyć, że im grubszy jest spawany materiał, tym większa powinna być średnica elektrody.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przy metodzie TIG używa się nietopliwego asortymentu. Ten zaś wytwarzany jest z czystego wolframu lub wolframu z dodatkiem określonych tlenków. Wymienia się rodzaje wolframowe (100% omawianego pierwiastka), torowe, cerowe i lantanowe. Istnieją także elektrody z domieszkami tlenków rzadkich, gdzie 98,15% składu stanowi wolfram, 1,75% zajmuje tlenek lantanu, a 0,095% to tlenek ceru.