Spawarka inwertorowa to urządzenie konsekwentnie wypierające inne typy (jak choćby transformatorowe) z rynku ze względu na swoją niewielką masę i kompaktowość, jak również wydajność energetyczną. Dla wielu jednak pozostaje tematem owianym tajemnicą. Jak podłączyć przewody spawarki inwertorowej? Przygotowaliśmy wyczerpujący przewodnik - zapoznaj się z nim.
Spawarka inwertorowa – jak podłączyć przewody?
Każde urządzenie elektryczne wymaga zainwestowania pewnej ilości czasu, by jego obsługa mogła być intuicyjna. O ile jednak w przypadku radia, czy ekspresu do kawy ryzyko poważnych powikłań jest minimalne, o tyle w przypadku urządzenia pracującego z setkami amperów odpowiednie podłączenie przewodów jest niezwykle istotne. Poświęcając kilka chwil na przestudiowanie instrukcji obsługi unikniesz zagrożeń związanych nie tylko z możliwością zniszczenia urządzenia, ale również ze swoim własnym bezpieczeństwem. Jeśli jednak nie jesteś fanem kiepsko przetłumaczonych, niejasnych broszurek producenta lub instrukcję obsługi zgubiłeś, skorzystaj z przygotowanego planu, dzięki któremu nie pominiesz żadnego istotnego etapu.
Jak podłączyć przewody spawarki introwertowej?
Czynności wstępne – zgromadź ekwipunek
Jednym z frustrujących aspektów wielu instrukcji jest pojawianie się kolejnych potrzebnych elementów lub narzędzi już w trakcie prowadzenia prac. Aby uniknąć zdenerwowania, poszukiwań lub odwiedzania sklepów na ostatnią chwilę, zgromadź niezbędne akcesoria już na samym początku. O czym nie możesz zapomnieć w tym przypadku? Otóż potrzebna będzie spawarka inwertorowa, do której podłączysz kable, same przewody spawalnicze oraz elektrody spawalnicze. Tyle po stronie sprzętu. W puli narzędzi musi znaleźć się klucz pasujący do zacisków – po prostu dobierz odpowiedni rozmiar.
Blackout – odłącz prąd
Należy pamiętać, że przewodów spawalniczych nie podłącza się ani nie wymienia na pracującej spawarce. Pojawia się pytanie: czy wystarczy wyłączyć spawarkę, czyli zgasić to urządzenie, czy też konieczne jest odłączenie jej z sieci? Słuszna jest odpowiedź druga – fizycznie wypnij wtyczkę z gniazdka. Nie chodzi jedynie o oszczędność – urządzenia elektryczne bowiem mogą pobierać prąd nawet gdy są wyłączone (przypomnij sobie cichutkie buczenie niektórych z nich), ale też o bezpieczeństwo. Może się bowiem zdarzyć, że umieszczone w spawarce kondensatory nie ulegną zupełnemu rozładowaniu. Odłącz ją zatem od sieci i odczekaj kilka chwil dla pewności. Jeśli dopiero odpakowujesz nowy produkt, może nie mieć wpiętego kabla zasilającego – umieść go w odpowiednim gnieździe (tylko jedno będzie pasowało), pilnując, by wszedł do końca i nie miał luzów.
Podłącz przewody spawalnicze i elektrody
Najważniejszy moment to oczywiście podłączenie kabli spawalniczych do spawarki inwertorowej. Jak podłączyć przewody? Przy użyciu klucza otwórz zacisk i umieść koniec kabla. Sprawdź, czy połączenie jest poprawne – zwykle łatwo jest zidentyfikować nieprzyleganie lub luzy. Dokręć nakrętkę na kablu, by zamocować go możliwie silnie, pamiętając jednak o tym, że elementy mechaniczne wymagają dokręcania ‘z wyczuciem’. Jednak który biegun gdzie? Używana biegunowość zależy od wybranej metody spawania, zatem przemyśl swoją sytuację, zanim do kabli podłączysz elektrody. W jaki sposób?
Biegunowość TIG
W przypadku spawarek TIG najczęstszym wyborem będzie przewód masowy na biegunie [+], podczas gdy [-] będzie połączony z elektrodą. Jest to połączenie wybierane przez większość spawaczy w większości sytuacji, ponieważ zapewnia stabilny proces spawania, zakończony powstaniem estetycznie wyglądającego ściegu. W przypadku wykorzystania odwrotnej biegunowości, uzyskasz płytszy przetop spawanych materiałów, szybsze zużycie elektrody i większe straty energii.
Biegunowość MMA i MIG/MAG
Zasadniczo punkt startowy dla MMA to dodatni przewód na elektrodzie, a masowy na biegunie [-]. Nie jest to jednak nienaruszalna zasada – zależy bowiem od wykorzystywanych elektrod. Spawanie przy użyciu elektrod kwasowych zasadniczo wykonuje się na biegunie ujemnym, podczas gdy na dodatnim, gdy korzystasz z elektrod kwasowych. Producenci elektrod umieszczają informację o ich biegunowości na opakowaniu – skorzystaj z tej wiedzy! W przypadku metody MIG/MAG druty lite wykorzystują prąd [+], podczas gdy samoosłonowe – [-].
Co się stanie, gdy pomylisz biegunowość?
Możliwości jest kilka. Jedną z opcji jest obniżenie zdolności spawalniczej, jak ma to miejsce w przypadku spawarek TIG. Temperatura łuku spawalniczego lub jego stabilność spadnie, a w konsekwencji tego – maksymalna grubość spawanego materiału oraz/lub jakość otrzymanego spoiwa. Niekiedy w zastosowaniach przemysłowych celowo zmienia się biegunowość, aby otrzymać konkretne własności ściegu. Zdarza się jednak i tak, że spawarka z różnych powodów nie będzie chciała współpracować z odwróconą biegunowością i może dojść do jej uszkodzenia. Jeśli zatem nie masz doświadczenia, postępuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta!
Ponowna kontrola – czy wszystko gra?
To krok obowiązkowy – sprawdź raz jeszcze, czy wszystkie przewody podłączone są we właściwy sposób, trzymają się pewnie i nie ma podejrzenia, że zaczną się zaraz luzować. Wykonaj ten krok również podczas kolejnych sesji pracy ze spawarką, nawet jeśli nie wymieniasz przewodów – nie wiesz co się z nimi dzieje, gdy nie patrzysz (podczas magazynowania, zmian temperatury, przenoszenia etc.). Pamiętaj, przy pracy z urządzeniami elektrycznymi bezpieczeństwo przede wszystkim.
Włącz spawarkę
Na koniec uruchom spawarkę i sprawdź, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Jeśli nie, spróbuj wykonać próbny spaw na niepotrzebnym elemencie lub w mało widocznym miejscu. Wszystko w porządku? Świetnie, miłego spawania!