Kategorie

Jak lutować rury miedziane? Praktyczne wskazówki

Lutowanie to proces polegający na połączeniu ze sobą dwóch elementów wykonanych z metalu. Przyrządem potrzebnym do tego zabiegu jest lutownica. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń warsztatowych i podstawowe narzędzie pracy każdego fachowca i miłośnika majsterkowania. Lutowanie różni się od spawania tym, że w przypadku tego pierwszego topnieniu poddane jest tylko spoiwo, a w drugim rozgrzewane są końce rur. Dziś skupmy się jednak na lutowaniu i odpowiedzmy na pytanie, jak lutować rury miedziane?

Dostępne są dwa rodzaje lutowania

Wiemy już, czym jest proces lutowania i jaki cel pomaga nam osiągnąć. Trzeba jednak wspomnieć, że dostępne jest nie jedno, lecz dwa rodzaje lutowania. Wygląda to w sposób następujący:

lutowanie miękkie – łatwiejszy sposób lutowania, z którym każdy samodzielnie sobie poradzi. Metoda popularna zarówno wśród amatorów, jak i pośród profesjonalistów. W skład lutu miękkiego wchodzi przede wszystkim cyna oraz inne metale o przybliżonej temperaturze topnienia, czyli np. kadm, antymon lub bizmut. Topliwość tego stopu wynosi od 183°C do 280°C. Należy zachować ostrożność, ponieważ w składzie lutu znaleźć się mogą śladowe ilości pierwiastków trujących, takich jak rtęć. Na szczęście, wraz z postępem, producenci minimalizują ryzyko takich sytuacji. Lut miękki może przybierać różne formy i są to przykładowo pałeczki, drucik lub proszek. Idealnie nada się do łączenia elementów ze stali, cynku, mosiądzu i miedzi oraz do zespojenia ze sobą stopów metali. W lutowaniu miękkim łatwo uzyskać jednolite spojenie. Ponadto ten rodzaj lutowania można wykorzystać do łączenia przewodów elektrycznych, układów elektronicznych, naprawy rurociągów, uszczelniania dachów oraz rynien, a nawet do obróbki blacharskiej.

lutowanie twarde – jest to proces, który wymaga użycia profesjonalnych narzędzi. Temperatura lutowania standardowo wynosi 450 stopni Celsjusza, a czasami przybiera wartości nawet pięciokrotnie większe. Pomoc osoby doświadczonej przy tak wysokich temperaturach jest wskazana. W dużej mierze dotyczy lutowania przemysłowego. Przykładowo, jednym z najczęściej stosowanych lutów twardych są mieszanki srebra. Pozwalają one zespolić ze sobą zdecydowaną większość metali – wyjątkiem jest aluminium oraz magnez.

Jak lutować rury miedziane i czy wystarczy do tego lutowanie miękkie? Przejdźmy dalej.

Jak lutować rury miedziane? Zrób to prawidłowo

Prawidłowo wykonane lutowanie rury jest procesem trwałym, szybkim i wytrzymałym. Jak lutować rury miedziane na miękko? Przyjrzymy się temu procesowi.

1. Zewnętrzną powierzchnię rury miedzianej oczyść specjalnym czyścikiem z włókna tworzywowego, a środek przygotuj przy pomocy stalowej szczotki. Usuń ewentualne zadziory i opiłki. Rura z łącznikiem muszą być dobrze dopasowane, a w razie potrzeby rura powinna być kalibrowana.

2. Na powierzchnię zewnętrzną rury nałóż topnik – unikaj jego nadmiaru i włóż rurę do łącznika. Następnie wytrzyj nadmiar topnika szmatką.

3. Odpowiednio wyreguluj płomień palnika. Zadbaj o bezpieczeństwo wokół. Wyklucz możliwe zagrożenia.

4. Włóż koniec rury w łącznik do momentu zatrzymania w ograniczniku. Od razu podgrzej równomiernie połączenie na całej długości łączenia.

5. Kiedy pasta lutownicza stopni się do koloru srebra, rozpocznij proces lutowania.

6. Pamiętaj, że lut ma się stopić od ciepłego materiału – nie od płomienia palnika.

7. Po wszystkim przetrzyj połączenie wilgotną szmatką.

8. Pozostaw w bezruchu łącze do skrzepnięcia.

9. Przed oddaniem do użytkowania instalację przepłucz. W razie konieczność instalacje wodne powinno się zdezynfekować termicznie.

Wiedząc, jak lutować rury miedziane i inne podstawowe metale, nie musisz być zależny od innych. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz w niej szeroki wybór profesjonalnych akcesoriów związanych z lutowaniem, które ułatwią Ci zarówno prace fachowe, jak i amatorskie.