Spawanie metodą TIG należy do najbardziej uniwersalnych metod spawania – dotyczy ona zarówno spawania ręcznego, jak i automatycznego. Przy pomocy prądu stałego spawa się wszystkie gatunki stali, a zwłaszcza te zaliczane do wysokostopowych oraz metali nieżelaznych. Głównym zastosowaniem spawania tigiem jest jednak łączenie aluminium i stopów aluminium przy użyciu prądu przemiennego – umożliwia to otrzymywanie złącz spawanych o bardzo wysokiej jakości. Jak spawać tigiem, jakie są zalety tego typu spawania i o co tak naprawdę w nim chodzi? Spieszymy z tłumaczeniem!
Główne zalety spawania metodą TIG
Spawanie metodą TIG nie bez powodu staje się coraz bardziej popularne i zyskuje uznanie wśród użytkowników. Wiedząc, jak spawać tigiem i robiąc to dobrze, uzyskujemy pożądane efekty bez większego wysiłku. Do głównych zalet tego procesu należą:
– możliwość spawania we wszystkich pozycjach,
– metoda połączeń najlepsza spośród wszystkich metod spawania, możliwość łączenia prawie wszystkich metali i ich stopów,
– możliwość zrobotyzowania,
– łatwość spawania elementów o szerokim zakresie grubości,
– brak rozprysków,
– łatwość obserwacji strefy spawania,
– możliwość dokładnej kontroli ilości wprowadzanego ciepła, kontrola ilości wprowadzonego materiału dodatkowego, kontrola zachowania się jeziorka spawalniczego,
– możliwość spawania zarówno z dodatkowym topnikiem, jak również bez topnika.
Każdy, kto wie, jak spawać tigiem w sposób profesjonalny, z pewnością potwierdzi, że ilość zalet tego rodzaju spawania bezdyskusyjnie przewyższa jego wady. Wydajność pracy z tego typu maszyną oddaje doświadczenie osoby, która się nią posługuje – wszystko jest więc do opanowania, a wprawa przyniesie profity.
Jak spawać tigiem? Zrób to dobrze!
Jak spawać tigiem i czy jest to skomplikowane? Jak we wszystkim – musisz nabrać wprawy, ale efekt jest tego warty. Musisz wiedzieć, że proces spawania tigiem odbywa się wokół gazu ochronnego chemicznie obojętnego – najczęściej jest to argon lub hel i wypływa on z dyszy uchwytu elektrodowego. Gaz osłonowy ochrania spoinę i elektrodę przed utlenianiem. Nie ma to jednak wpływu na proces metalurgiczny. W spawaniu metodą TIG powierzchnia materiału topi się dzięki łukowi spawalniczemu, który znajduje się pomiędzy nietopliwą elektrodą i materiałem spawanym. Materiał dodatkowy nie jest wymagany. Poszczególne elementy można łatwo łączyć przez przetopienie rowka spawalniczego. W metodzie spawania tigiem uchwyt spawalniczy posiada zupełnie inną konstrukcję niż uchwyt stosowany w metodzie MIG/MAG. Spoiwo zwykle występuje pod postacią drutu (pręta) o długości 1m i odpowiednio dobranej średnicy.
Spawarka tigowa – jaką wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów spawarek typu TIG. Wiedząc, jak dobrze spawać metodą tigową, możesz uzyskać profesjonalne efekty bez udziału zewnętrznej firmy. Przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu należy przede wszystkim zastanowić się, gdzie dana spawarka będzie Ci służyła. W warunkach domowych spawarka TIG powinna umożliwiać przede wszystkim spawanie stali i na drugim miejscu aluminium. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Stawiamy na łatwy w obsłudze sprzęt wysokiej klasy.