Kategorie

Podpowiadamy, jaki drut wybrać do spawania aluminium i innych materiałów

Lubisz majsterkować? Z pewnością wiesz, że coraz więcej osób decyduje się na zakup spawarki do swojego warsztatu. Jest to urządzenie, które znacznie poszerzy Twoje możliwości. Sama spawarka to jeszcze nie wszystko. Potrzebujesz również różnych akcesoriów, np. drutów do spawania. Jaki drut wybrać do spawania aluminium i innych materiałów? Podpowiadamy!

Kiedy potrzebny jest drut do spawania?

Zastanawiasz się, kiedy konieczne jest użycie drutu do spawania? Z pewnością wiesz, że istnieją różne rodzaje spawarek. Najczęściej korzysta się z migomatów, spawarek TIG lub spawarek MMA. Druty do spawania wykorzystują tylko spawarki MIG MAG, ewentualnie urządzenia wielofunkcyjne, które mają możliwość przełączenia na tryb MIG/MAG. Spawarki MMA łączą metale za pomocą elektrod otulonych, a spawarki TIG za pomocą nietopliwych elektrod wolframowych.

Migomaty to bardzo uniwersalne urządzenia, które nadają się do spawania różnych materiałów, w tym aluminium. Wyróżniają się one szybkością spawania oraz wysokiej jakości wytrzymałą spoiną. Aby jednak móc skutecznie spawać, potrzebujesz odpowiedniego drutu, a także butli z gazem osłonowym.

Jaki gatunek drutu do spawania warto wybrać?

Nie wiesz, jaki drut najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Duże znaczenie ma przede wszystkim jego gatunek. Często wybierane są druty SG2, inaczej nazywane G3Si1. Zastanawiasz się, czym się wyróżniają? Otóż kluczową różnicą jest przede wszystkim skład chemiczny. W drutach SG2 jest nieco niższa zawartość pierwiastków takich jak mangan i krzem niż w drutach SG3. Musisz jednak wiedzieć, że SG2 są drutami bardzo uniwersalnymi i nadają się do spawania różnych rodzajów stali. Poza tym umożliwiają one spawanie praktycznie we wszystkich pozycjach, co jest niezwykle wygodną opcją.

Jaki drut wybrać do spawania stali?

Chcesz wiedzieć, jaki konkretnie drut nadaje się do spawania stali. Jak wiesz, gatunek SG2 będzie odpowiedni do większości stalowych elementów. Warto jednak mieć świadomość tego, że oprócz gatunku kluczowy jest typ. Pamiętaj, że inny może być odpowiedni do czystej stali, którą chcesz malować, a inny do spawania stali niestopowej.

Co ciekawe, niektóre druty zawierają odtleniacze, które umożliwiają łączenie powierzchni o nieco większym zanieczyszczeniu. Druty z odtleniaczem przydają się także w przypadku spoin, które będą musiały pracować. Dotyczy to przede wszystkim ruchów oraz nacisku na spawaną konstrukcję.

Czy do stali nierdzewnej potrzebny jest inny rodzaj drutu?

Chcesz wiedzieć, jaki drut spawalniczy jest odpowiedni do stali nierdzewnej? Czy wymaga to jakiegoś szczególnego rodzaju? Otóż w tym przypadku najlepiej byłoby skorzystać z dedykowanych tabeli spawalniczych. Warto wiedzieć, że do spawania nierdzewnej stali potrzebny jest przede wszystkim znormalizowany drut, czyli zgodny z normą EN 12072.

Oprócz tego do spawania stali nierdzewnej wykorzystuje się druty samoosłonowe. Jest to specyficzne spoiwo, do pracy z którym nie trzeba korzystać z gazu osłonowego. Dlaczego? Otóż drut samoosłonowy jest wypełniony topikiem albo inną chemiczną substancją. Topik podczas spawania wytwarza ochronne gazy. Warto wiedzieć, że tego typu drut można z powodzeniem używać do klasycznych migomatów.

Jaki drut do spawania aluminium będzie najlepszy?

Planujesz spawać aluminium? Jaki drut do spawania będzie w tym przypadku najlepszy? Warto mieć świadomość tego, że spawanie aluminium wymaga użycia drutu o specyficznych właściwościach. Związane jest to przede wszystkim ze stosunkowo niską temperaturą topnienia tego metalu. Wynosi ona zaledwie 660,3 stopni Celsjusza. Co ciekawe, do spawania aluminium używany jest także prąd przemienny AC, w przeciwieństwie do innych materiałów.

Drut do spawania aluminium również powinien być głównie aluminiowy. Dzięki temu jest on bardziej miękki niż inne druty. Dobrym wyborem jest drut aluminiowy zawierający magnez. Najlepiej, aby zawartość magnezu plasowała się na poziomie 5%. Zapewnia to wysoką odporność na pękanie spoiwa, a także na działanie wody morskiej. Dzięki temu spawane w ten sposób przedmioty mają szerokie zastosowanie.

Średnica drutu spawalniczego

Co jeszcze trzeba wiedzieć o zakupie drutów spawalniczych? W sklepach drut do spawania jest nawijany na specjalną szpulę. Dostępne szpule mogą mieć różną wagę, np. 5 czy 15 kg. Zastanów się, jak dużo drutu potrzebujesz. Lepiej nie kupować go w niesprawdzonych sklepach, gdyż może mieć niską precyzję nawoju.

Musisz wiedzieć, że przy wyborze drutu spawalniczego duże znaczenie ma przede wszystkim jego średnica. Jaka będzie odpowiednia dla Ciebie? Warto mieć świadomość tego, że im grubszy materiał planujesz spawać, tym większa średnica jest Ci potrzebna. Możesz mieć wówczas pewność, że spoiny nie stracą na swojej jakości. Z kolei cieńszy drut umożliwia głębsze wtopienie się w materiał, ale w przypadku grubej stali nie będzie on dobrym wyborem.

Zastanawiasz się, jaką konkretnie średnicę dobrać do grubości spawanego materiału? W przypadku migomatu najczęściej wybieranymi drutami są:

- druty o średnicy 0,8 mm odpowiednie do materiału o grubości wynoszącej do 1 mm;

- druty 1,2 mm przeznaczone do blach mających grubość 2-8 mm;

- druty 1,6 mm idealne do blach o grubości 8-16 mm;

- druty o średnicy 2 mm odpowiednie do blach grubszych niż 16 mm.

Jak widać, do łączenia metalu spawarkami typu MIG/MAG konieczne jest użycie drutu spawalniczego. Wybierając drut, warto zwrócić uwagę na wiele aspektów. Znaczenie ma przede wszystkim gatunek i typ drutu. Świetnie sprawdzi się np. SG2, który jest bardzo uniwersalny. Oprócz tego musisz dostosować drut do stopnia zanieczyszczenia powierzchni. Warto także wiedzieć, że jeśli chcesz spawać aluminium przy użyciu druta, należy wybrać taki, który w dużej mierze składa się z aluminium i ma dodatek magnezu. Pamiętaj, że kluczowa jest też średnica drutu. W przypadku grubych elementów potrzebny będzie drut o większej średnicy. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, z pewnością dokonasz właściwego wyboru.