Jedną z najpopularniejszych metod spawania jest MIG/MAG. Wymaga ona jednak odpowiedniego podłączenia podajnika drutu. Zastanawiasz się, w jaki sposób poprawnie to wykonać? Podpowiadamy, jak podłączyć podajnik drutu i wyjaśniamy, o czym przede wszystkim warto pamiętać.
Przygotowanie do podłączenia podajnika drutu
Zastanawiasz się, jak podłączyć podajnik drutu do spawarki? Zanim się za to zabierzesz, nie zapomnij o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim bardzo ważny jest wybór odpowiedniego podajnika drutu. Powinien on być dostosowany do drutu, którego będziesz używać. Poza tym warto wybrać podajnik łatwy w obsłudze i z właściwą prędkością. Pamiętaj, że to podajnik odpowiada za dostarczanie drutu do łuku spawalniczego, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie precyzyjnych i długich spawów.
Przed przystąpieniem do podłączenia podajnika drutu należy także odpowiednio przygotować spawarkę. Proces ten może się nieco różnić w zależności od posiadanego przez Ciebie modelu urządzenia. W związku z tym warto dokładnie przejrzeć instrukcję obsługi, aby nie popełnić jakiegoś błędu.
Jak podłączyć podajnik drutu do spawarki?
Kiedy już zaopatrzysz się w odpowiedni podajnik i przygotujesz spawarkę, możesz przystąpić do podłączenia podajnika drutu. Warto wiedzieć, że niekiedy potrzebne mogą być aż dwa podajniki. Pamiętaj, że przy montażu duże znaczenie odgrywają płyty obrotowe podajników.
Jak podłączyć podajnik drutu krok po kroku? Na początku musisz umieścić talerz obrotowy podajnika na górnej części źródła zasilania. Pamiętaj, że specjalny zaczep powinien znajdować się z tyłu. Następnie należy pociągnąć dźwignię zwalniającą, a jej górną część obrócić na bok. Kolejnym etapem jest przymocowanie dolnej części płyty obrotowej podajnika do źródła zasilania. Do tego kroku przydadzą Ci się śruby i podkładki.
Kiedy panel sterowania będzie ustawiony w tę samą stronę co frontowy, wsuń delikatnie podajnik drutu w specjalne rowki znajdujące się w płycie obrotowej. Musi to nastąpić od przodu do tyłu, a listwa umieszczona w tylnej części urządzenia powinna zaczepić się w tylnej części płyty.
Regulacja podających rolek
Warto wiedzieć, że dla poprawnego działania podajnika drutu ważna jest regulacja docisku podających rolek. Musisz ustawić docisk w ten sposób, aby delikatne przytrzymywanie ręką wysuwającego się z końcówki prądowej drutu nie zakłóciło jego podawania. Pamiętaj, że miękkie druty albo te, które mają małą średnicę, wymagają niewielkiego docisku.
Aby wyregulować docisk, musisz podnieść ramię dociskowe i obrócić regulator. Obok niego powinna znajdować się podziałka z siłą. Wybierz taką siłę docisku, która jest odpowiednia do Twojej pracy. Następnie pamiętaj o zamknięciu ramienia dociskowego, aby zablokować wybraną wartość.
Jak widać, podłączenie podajnika drutu nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Jeśli skorzystasz z naszych rad i wykonasz wszystkie etapy krok po kroku, z pewnością uda Ci się właściwie podłączyć podajnik. Powodzenia!