Kategorie

Podpowiadamy, jak ustawić palnik do cięcia

Cięcie gazowe jest jedną z najpopularniejszych metod rozdzielania metali, zwłaszcza tych niskowęglowych i niskostopowych. Do cięcia niezbędne są oczywiście wysokiej jakości narzędzia. Potrzebujesz m.in. odpowiedniego palnika. Zastanawiasz się, jak działa taki palnik i jak należy go ustawić? Wyjaśniamy.

Jak działa palnik do cięcia gazowego?

Do cięcia gazowego bardzo często wykorzystywane są palniki z mieszaniem dyszowym. W jaki sposób działają? Otóż w główce palnika zamontowana jest dysza, dzięki której wytwarza się mieszanka palna tlenu oraz innego gazu. Tlen wypływa z wysoką prędkością z otworów w dyszy i wytwarza podciśnienie, zasysając gaz palny do otworów mieszających. Wówczas tworzy się mieszanka palna, która spala się, przepływając przez dyszę, a u wylotu daje gorący płomień.

Przygotowanie do cięcia gazowego

Zastanawiasz się, jak przygotować się do cięcia gazowego? Przede wszystkim istotne jest to, aby wybrać odpowiednią dyszę. Poza tym zadbaj o ustawienie właściwego ciśnienia tlenu i gazu palnego na reduktorach. Warto także sprawdzić szczelność palników, np. poprzez zanurzanie w wodzie albo smarowanie wodą mydlaną.

Gdy zainstalujesz już dyszę do palnika, doprowadź do niego tlen, otwórz zawory, a następnie sprawdź, czy przy najmniejszym i największym dopuszczalnym ciśnieniu zachodzi ssanie. Jeśli nie, to pamiętaj, aby nie korzystać z danego palnika.

Jak ustawić palnik do cięcia gazowego?

Nie wiesz, jak ustawić palnik do cięcia gazowego? Na szczęście nie jest to takie trudne. Przede wszystkim musisz częściowo otworzyć zawór tlenowy, najlepiej o ćwierć obrotu. Kiedy stwierdzisz wypływ tlenu, otwórz o pół obrotu zawór gazu palnego. Następnie musisz zapalić palnik i całkowicie odkręcić zawór podgrzewającego tlenu. Bardzo ważne jest również to, aby zaworem gazu palnego odpowiednio wyregulować płomień. Co więcej, jeśli chcesz ciąć i wykonywać żłobienia, regulację warto przeprowadzić także przy otwartym przepływie tnącego tlenu.

O czym warto pamiętać?

Nie zapomnij, że po odkręceniu butli gazowej, trzeba wyregulować ciśnienie robocze na reduktorach. Wytyczne odnośnie do poszczególnych palników i materiałów powinny znajdować się w instrukcji.

Warto także wiedzieć, że duże znaczenie ma odpowiednie prowadzenie palnika. Staraj się utrzymywać równą odległość między dyszą a materiałem. Jeśli masz z tym problem, możesz zastosować specjalne rolki do prowadzenia. Zadbaj również o stałą prędkość cięcia.

Ponadto pamiętaj, że prawidłowy płomień jest jasny i ma delikatnie migoczący wierzchołek. Oczywiście powinien on mieć kształt stożka. Przykładowo, w przypadku cięcia z acetylenem, prawidłowy płomień osiągniesz przy stosunku tlenku do acetylenu mieszczącym się w przedziale od 1:1 do 1,3:1.

Cięcie gazowe to bardzo przydatna metoda, ale wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania. Jeśli zapoznasz się z naszymi wskazówkami, na pewno uda Ci się poprawnie ustawić palnik do cięcia i uzyskać odpowiedni płomień. Przede wszystkim nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie.