Kategorie

Wyjaśniamy, jak działa przecinarka plazmowa

Szukasz wydajnego sprzętu do swojego warsztatu? Idealnym urządzeniem dla Ciebie może być wysokiej jakości przecinarka plazmowa. Zastanawiasz się, na czym polega jej działanie? Wyjaśniamy!

Na czym polega cięcie plazmowe?

Nie do końca rozumiesz, na czym polega cięcie plazmowe? Otóż plazma to po prostu elektrycznie przewodzący zjonizowany gaz. Powstaje on w wyniku podgrzewania pary wodnej i doprowadzenia jej do jonizacji, czyli przenoszenia ładunków elektrycznych. Plazmę niekiedy nazywa się czwartym stanem materii.

Cięcie plazmowe wykorzystuje elektrycznie przewodzący gaz. Stosuje się je do metali, które również są przewodnikami elektryczności. Warto wiedzieć, że do przekazania energii elektrycznej poprzez palnik na obrabiany materiał potrzebujesz zasilacza i obwodu zajarzenia łuku.

Do cięcia plazmowego niezbędne jest urządzenie zasilające, czyli źródło stałego prądu (zazwyczaj napięcie otwartego obwodu wynosi od 240 do 400 V DC). Z kolei prędkość i grubość cięcia danego materiału zależy od tego, jak duże jest natężenie prądu z zasilacza. Nie wiesz jeszcze, czym jest obwód zajarzenia łuku? Otóż jest to obwód generatora wysokich częstotliwości, wytwarzający napięcie prądu zmiennego (najczęściej 5000-10000 V). Napięcie sprawia, że w palniku tworzy się łuk  o intensywności mogącej zjonizować gaz i utworzyć plazmę. Z kolei dysza i elektroda ulegają zwężeniu i utrzymują strumień plazmy. Chłodzi się je gazem albo wodą za pomocą palnika, który pełni funkcję uchwytu.

Jak działa przecinarka plazmowa?

Chcesz dokładnie wiedzieć, jak działa przecinarka plazmowa? Otóż wszystko zaczyna się od wysłania do zasilacza sygnału uruchomienia. Wówczas ma miejsce równoległa aktywacja napięcia obwodu otwartego oraz przepływu gazu do palnika. Warto wiedzieć, że gaz przepływa przez dyszę, a następnie uchodzi przez otwór. Co ważne, na tym etapie nie występuje jeszcze łuk, ponieważ nie ma ścieżki prądowej, która odpowiadałaby napięciu prądu stałego.

Kiedy przepływ gazu zostaje ustabilizowany, ma miejsce aktywacja obwodu wysokiej częstotliwości. Prąd o wysokiej częstotliwości w taki sposób przepływa pomiędzy elektrodą a dyszą w palniku, aby strumień gazu musiał przeciąć łuk przed opuszczeniem dyszy. Z łuku wysokiej częstotliwości do gazu przekazywana jest energia, która powoduje jonizację tego gazu. Dzięki temu zaczyna on przewodzić elektryczność i pozwala na powstanie ścieżki prądowej między elektrodą a dyszą. W efekcie powstaje łuk plazmowy, a przepływ gazu wypycha go przez otwór dyszy i tworzy w ten sposób łuk pilota.

Jeśli dysza znajduje się blisko obrabianego elementu, zetknie się z nim łuk pilota, ponieważ ścieżka prądowa do dodatniego zacisku (w zasilaczu) nie będzie ograniczona rezystancją. Zasilacz rejestruje elektronicznie przepływ prądu do materiału. Kiedy przepływ zostaje wykryty, następuje wyłączenie obwodu wysokiej częstotliwości i otwarcie przekaźnika łuku pilota. Jonizację podtrzymuje wówczas energia pochodząca z głównego łuku stałego prądu.

Dzięki wysokiej temperaturze łuku możliwe jest topnienie metalu. Łuk przecina materiał, a strumień gazu o wysokiej prędkości usuwa stopione fragmenty z dna szczeliny cięcia. Teraz następuje wprawienie w ruch palnika i zaczyna się cięcie.

Jak widać, przecinarka plazmowa to bardzo wydajne urządzenie o ciekawych mechanizmach działania. Jeśli planujesz jego zakup, warto dowiedzieć się wcześniej, na czym polega cięcie plazmowe.