Spawalnictwo to dziedzina obejmująca różnorodne metody i techniki. Wśród nich wyróżnić można spawanie gazowe, które z powodzeniem stosuje się do dzisiaj. W poniższym wpisie chcielibyśmy opowiedzieć o nim nieco więcej. Skupimy się głównie na tym, aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, na czym polega ta metoda oraz kiedy się ją wykorzystuje.
Na czym polega spawanie gazowe?
Spawanie gazowe, zwane też autogenem, to jedna z metod łączenia metali. Polega ona na stopieniu brzegów obrabianych materiałów, które w następstwie ulegają połączeniu. Używa się do tego palnika, którego płomień powstaje w wyniku spalania gazów palnych oraz tlenu. Najczęściej jest to acetylen, a nieco rzadziej też wodór bądź propan.
Acetylen jest gazem o dość nieprzyjemnym zapachu. Nie jest jednak trujący dla ludzkiego organizmu. Płomień powstały podczas jego spalania może osiągać bardzo wysoką temperaturę, dochodzącą nawet do 3160°C.
Metodę realizować można przy użyciu spoiwa bądź też bez jego udziału. Do jej podstawowych zalet zaliczyć można przede wszystkim wysoką wydajność i szybkość spawania. Za atut uznać można też z pewnością szeroki zakres grubości spawanych materiałów. Spawanie gazowe jest dość proste, a dodatkowo prace można poddać automatyzacji.
Kiedy wykorzystuje się spawanie gazowe?
Spawanie gazowe odkryto w połowie XIX w. Był to zatem jeden z pierwszych sposobów łączenia ze sobą metali. Nie oznacza to jednak, że z biegiem czasu zostało ono zapomniane. Okazuje się, że metoda ta jest z powodzeniem stosowana do dzisiaj. Z pewnością jest to zasługa zalet, jakie wymieniliśmy wyżej. Kiedy można spotkać się z jej wykorzystaniem?
Najczęściej ma to miejsce przy pracach naprawczych i remontowych. Metoda ta jest bowiem szczególnie skuteczna w przypadku cienkich blach i innych materiałów, które mogłyby się łatwo przegrzać podczas spawania elektrycznego. Ze względu na niezawodność stosuje się ją także w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, a z uwagi na brak potrzeby podłączania sprzętu do zasilania energetycznego równie dobrze sprawdza się także w terenie.
Wady spawania gazowego
Jak każda metoda, również i spawanie gazowe ma pewne wady, które należy brać pod uwagę przed przystąpieniem do pracy. Może okazać się bowiem, że jej użycie nie jest wskazane. Metoda ta nie może być np. stosowana w przypadku łączenia stali o dużej zawartości węgla, aluminium oraz stali antykorozyjnej. Nie zaleca się również jej wykorzystania, jeśli zależy Ci na walorach wizualnych. Spoina powstała przy jej użyciu jest mało estetyczna. Czasami w grę wchodzić mogą również duże koszty gazów eksploatacyjnych.
Jak widzisz, spawanie gazowe jest nadal powszechnie stosowane. Z jego pomocą można szybko i wydajnie połączyć ze sobą metale. Niemniej trzeba zadbać o to, aby dobrze dopasować metodę do łączonego materiału i wykonywanej pracy. Jeśli uważasz, że jest to słuszny wybór, zacznij od skompletowania odpowiedniego wyposażenia. Potrzebne produkty znajdziesz w naszym e-sklepie. Nasz asortyment charakteryzuje się wysoką jakością – z całą pewnością spełni więc Twoje oczekiwania.