Spawarki to zróżnicowane urządzenia. Nieograniczone możliwości wyboru pozwalają przebierać w sprzętach o odmiennych parametrach, w różnorodnym przedziale cenowym. Tyczy się to jednakowo modeli elektrodowych MMA, MIG/MAG, jak i TIG. Z racji tego, że ostatnie z nich cechuje duża precyzja działania i zyskują coraz więcej zwolenników, to właśnie je weźmiemy pod lupę. Jaka spawarka TIG może być odpowiednim rozwiązaniem? Podpowiemy, co należy uwzględnić, decydując się na zakup.
Spawarka TIG – jaką wybrać? Na początek sprawdź, co trzeba wiedzieć o tej metodzie
Metoda TIG na swój sposób wyróżnia się spośród pozostałych technik spawalniczych. Mowa przede wszystkim o konieczności wykorzystania elektrod nietopliwych. Nie obejdzie się również bez użycia dodatkowej osłony w postaci gazów zawartych w specjalnych butlach.
Co ważne, jest ona na tyle uniwersalna, że z powodzeniem można pracować z najróżniejszymi rodzajami stali, stopami magnezu i niklu, czy też miedzią oraz aluminium. Wykonywane łączenia odznaczają się zaś wytrzymałością, a także jakością. Co więcej, spoin nie trzeba poddawać dodatkowej obróbce. Klucz do sukcesu tkwi m.in. w użytkowaniu odpowiedniego sprzętu. Biorąc pod uwagę przytoczony aspekt, rodzi się pytanie, jaka spawarka TIG będzie właściwym wyborem?
Jaka spawarka TIG będzie najlepsza? Te parametry odgrywają kluczową rolę
Identycznie jak w przypadku popularnych migomatów lub urządzeń elektrodowych MMA, rynek oferuje szereg rozwiązań. Począwszy od specjalistycznych sprzętów, jak i tych bardziej uniwersalnych, tzw. 2w1 lub 3w1. Jaka spawarka TIG spośród nich sprawdzi się najlepiej? Chcąc uzyskać odpowiedź na powyższe pytanie, należy dokładnie przeanalizować najważniejsze parametry, a następnie dopasować je do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Prąd spawania
W pierwszej kolejności warto uwzględnić natężenie prądu wyrażane w amperach. Pamiętaj, że sprzęt o większej wartości tego właśnie parametru niekoniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem. Wszak ostatecznie wszystko zależy od rodzaju materiału, a konkretnie od grubości. Najczęstszym wyborem są spawarki wykorzystujące 200A. Nie brakuje też bardziej zaawansowanych modeli o prądzie spawania sięgającym choćby 320A. Zwróć uwagę, czy urządzenie umożliwia jego regulację, zwłaszcza na niższym poziomie. Ten jest wskazany przy spawaniu cieńszych fragmentów.
Długość cyklu pracy
Natężenie prądu idzie w parze z cyklem pracy decydującym o wydajności spawarki. Wyznacza go 10-minutowy przedział, w którego czasie urządzenie jest w stanie działać nieustannie, wykorzystując prąd o określonej intensyfikacji. Parametr ten wyraża się w procentach.
W praktyce wygląda to następująco. Przykładowo, jeśli cykl pracy znajduje się na poziomie 60%, spawarka będzie funkcjonować bez przerwy przez 6 minut. Natomiast na 4 minuty przejdzie w stan spoczynku. Chcąc cieszyć się sprawnością działania, najlepiej wybrać urządzenie o jak największej długości cyklu.
Tryb zajarzenia łuku
Każdy rodzaj spawarki w odmienny sposób inicjuje łuk spawalniczy. Rozważając zakup sprzętu do metody TIG trzeba wiedzieć, że wyróżniają się tutaj dwa tryby zajarzenia. Wybór wpływa przede wszystkim na wygodę użytkowania i należy go dostosować do indywidualnych preferencji.
W pierwszej kolejności wyszczególnić można tryb bezdotykowy HF, który uchodzi za wygodniejszą opcję. Dlaczego? Do zajarzenia dochodzi poprzez przybliżenie elektrody do spawanego materiału. Przy zachowaniu dużej precyzji, pozwala uzyskać w pełni czystą spoinę. Natomiast korzystając z wariantu dotykowego LIFT, zachodzi konieczność potarcia elektrody o materiał oraz jej uniesienie.
Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie jest dla Ciebie optymalne, nie musisz się niczym przejmować. Nie brakuje spawarek TIG umożliwiających wykorzystanie obu sposobów.
Nie tylko spawarka TIG. Dobierz też odpowiednie elektrody
Wiedząc, jaka spawarka TIG odpowie indywidualnym oczekiwaniom, pamiętaj też o wyborze właściwych elektrod. Umiejscowione w uchwycie spawalniczym, w głównej mierze decydują o możliwościach spawania konkretnych materiałów.
W metodzie TIG wykorzystuje się akcesoria spawalnicze wykonane z wolframu. Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę na geometrię ostrzy, a także ich średnicę. Oznaczone są różnymi kolorami, a poszczególne z nich mają odmienne przeznaczenie. Niebieskie, złote i szare to najbardziej uniwersalne warianty. Zastosujesz je podczas spawania prądem zmiennym AC oraz stałym DC. Nadają się przy tym do wszystkich materiałów. Począwszy od stali niskostopowych i wysokostopowych, stopów aluminium, kończąc na niklu, tytanie i miedzi.
Wiedząc jakie aspekty uwzględnić podczas zakupu spawarki TIG, nie pozostaje nic innego, jak zapoznać się z dostępnymi modelami. Nie musisz daleko szukać. Sprawdź asortyment naszego sklepu internetowego i dobierz sprzęt, który odpowie Twoim oczekiwaniom!